За поредна година Община Русе се включва в Националната кампания на Асоциация за инсулт и афазия (АИА) Бъди подготвен! Разпознай симптомите на инсулт. Действай бързо!“. Инициативата се осъществява по случай Световния ден за борба с инсулта 29 октомври.
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе
Целта на кампанията е да провокира в обществеността съпричастност и единомислие с каузата за борба с коварното състояние, което е основна причина за смърт и инвалидизация в България. От Асоциацията за инсулт и афазия призовават гражданите да се включат активно в кампанията, като информират себе си и своите близки и приятели за симптомите на инсулта и необходимостта от бърза реакция. За целта от организацията предоставят информационни материали, а желаещите могат да използват инфобот във вайбър – безплатен наръчник, одобрен от Министерството на здравеопазването. Чрез него може да се отчете собствения риск за инсулт, да се намери подкрепа и допълнителна информация по темата.
В рамките на кампанията се набляга над разпознаване на симптомите, които водят до коварното състояние. От асоциацията предупреждават, че при съмнение за инсулт трябва да се проверят следните три най-чести симптома - разкривено лице, слабост в ръцете и затруднен говор. От там призовават при потвърждение на дори само един от трите симптома незабавно да позвъним на тел. 112 и да съобщим за инсулт, като посочим часа и мястото на инцидента. Повече за симптомите и как може да бъде оказана първа помощ вижте тук.
Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания
Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе
При инсулта всяка минута е ценна - по-малко от 10% от пациентите с инсулт в цяла Европа достигат до болницата в рамките на 60 минути от появата на симптомите6. Човек губи 2 милиона мозъчни клетки всяка минута, в която не получава адекватно медицинско лечение при инсулт. Колкото повече нервни клетки се изгубят, толкова по-голям е шансът за нарушен говор /афазѝя/, парализа и трайна инвалидизация.
Около една трета от преживелите инсулт са инвалиди, имат лоши когнитивни способности след инсулт и сринато психично здраве.
Още: Кметът на Русе откри новия филиал на Центъра за специална образователна подкрепа
Още: Грейнаха светлините на Коледната елха в Русе