Експерти от БАН ще пристигнат в Русе във връзка с екологичния проблем на града. Това стана ясно на пресконференция в Русенския университет областният управител доц. Стефко Бурджиев и председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, съобщи БГНЕС.
Целта е те да изследват на място замърсяването на въздуха и изпусканите вещества.
Експертите, които ще бъдат изпратени, са доц. Маргарита Попова от Института по органична химия, заедно с проф. Венко Бешков и проф. Драгомир Янков - от Института по инженерна химия. Те ще пристигнат с необходимата за целта техника.
Заради недостатъчното финансиране учени от БАН и от Селскостопанската академия ще излязат на мълчалива демонстрация в Деня на народните будители - 1 ноември. Акад. Воденичаров коментира, че бюджетът на БАН трябва да се увеличи с 12 млн. лева, за да се повишат заплатите на учените. Реално сега промяната е само с 5 млн.лв. за 2017 г., и то заради увеличението на минималната работна заплата. Така БАН ще разполага догодина със 78 млн. лв., а не 90 млн.лв., както е най-добре за академията.
"Бих се радвал много, ако се даде глътка въздух на учените в БАН и специално на младите учени. Моето скромно желание е, ако от Нова година заплатата на един начален учител е 700 или 720 лева, то възнаграждението на млад учен от БАН да бъде 750 лева. Нека професор от БАН, който в момента взима 750 лева, да получава 1700 лева", коментира Воденичаров.
Според него е неприемливо заплатата на млад специалист в БАН да бъде 450 или 460 лв., при минимална работна заплата от 420 лв. "Една хигиенистка взима с 40 лева по-малко от човек с висше образование", заяви Воденичаров.
Той коментира, че експерти трябва да бъдат пазени и умножавани, което не се разбира от хората, които вземат решения.