В дунавската равнина, близо до поречието на река Дунав, където утринните лъчи огряват бостана, а звуците от чешмите отмиват ежедневните проблеми, Смиленчани ни връщат години назад във времето, където да докоснем традициите и корените си и да изпълним душите си с любов към нашето, родното, българското.
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Национален фестивал на динения маджун, село Смилец, 2024 г.
Идеята за възстановяване на традициите на правене на динен маджун възникнала като част от календарния план на местното читалище преди години, а подготовката за деня започва със засяване на бостан още през пролетта.
По време на фестивала се вижда целият процес на направа “от нивата – до тавата“, който предизвиква интерес за различните поколения, участващи в дейностите. При засяването бабите и децата се отърколват в бостана, за да станат големи дините. Малките динчета стават на туршия, а големите – на караомурски маджун.
Фестивалът предлага на посетителите участие във всички видове дейност. От бъркането на течността за сгъстяване на маджуна до „облизването“ на тавата в крайния етап на приготвянето му.
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Всички моменти от приготвянето на традиционните баници също се извършват пред очите на гостите – месене на тесто, точене на корите, правене на баницата и изпичане. Паралелно се представят и различни обичаи, отразяващи бита на местните жители в миналото – тъчене и предене на вълна, правене на динени фенери, етнографска изложба и возене на магарешки и конски каруци.
Всяка дейност се извършва с много емоция, страст и трепет, защото всички заедно се събират, за да възстановят българските традиции и да ги предадат на младите поколения.