Областният управител на Разград Гюнай Хюсмен и Тошко Райчев - управител на фирмата, спечелила обществената поръчка за реставрация и адаптация на Ибрахим паша джамия в Разград, "Стройкомерс ТТ" ЕООД, подписаха договор за възлагане на обществената поръчка на стойност 1 979 030 лв. без ДДС, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.
На събитието присъства народният представител от ГЕРБ Десислава Атанасова, на която Хюсмен благодари за съдействието, което е оказала при подготовката на процедурата за провеждане на обществената поръчка. От своя страна Атанасова поздрави Хюсмен и екипа му за сериозните усилия, положени за реализацията на инициативата паметникът на културата да бъде реставриран. С възстановяването на джамията и изграждането на автомагистрала "Хемус" ще има възможност да се реализира туристическият потенциал на Лудогорието по отношение на културно-исторически и поклоннически туризъм, коментира Атанасова.
Преди да подпише договора областният управител Гюнай Хюсмен заяви, че е горд, че на него се пада честта да положи подписа си под този документ. По думите му освен Деня на Разград това подписване е втори повод за празник. Хюсмен допълни още, че стартът на реализацията на този проект е силен знак към обществото, към смесените региони и към мюсюлманите в България за това, че премиерът Бойко Борисов, който възложи на Областния управител на Разград да проведе обществената поръчка и ще отпусне средства за провеждането й, е толерантен човек. Над 30 години нищо не се правеше за този паметник на културата и аз съм благодарен на министър-председателя Бойко Борисов за изпълнения ангажимент по тази тема, каза Хюсмен.
Той апелира към управителя на фирмата-изпълнител да работи качествено и коректно, а при възможност и да скъси срока за изпълнение, който по договор е 890 дни.
Тошко Райчев заяви, че изпълнението на този обект е предизвикателство на фирмата му, но увери дружеството има опит в работата по религиозни храмове, реставрирала и изграждала е и църкви и джамии. Райчев обясни, че първо ще бъде извършено обследване на сградата, после проектиране и съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство, след това започва реставрирането, включително на една част, която сега я няма към джамията – преддверието на сградата. Предвидено е извършване на всички части от съвременното строителство – енергийна ефективност, вентилация, климатизация, възстановяване на всичко автентично, архитектурни конструкции, съвместимост и облагородяване на района, допълни Райчев.