Близо година след като бе подписан договор за консервация, реставрация и адаптация на Ибрахим паша джамия в Разград правителството отпусна част от сумата по него.
Още: Доган спечели Разград, ПП-ДБ е пред Пеевски
Още: Вижте листата на ДПС-Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 18 МИР - Разград
Припомняме, че в края на януари месец областният управител на Разград Гюнай Хюсмен сключи договор с фирма „Стройкомерс – ТТ“ ЕООД на Тошко Райчев за изпълнение на проекта. Той е на стойност 2 374 836 лв. с ДДС.
На последното правителствено заседание за годината правителството отпусна на областния управител сумата от 712 450 лева.
По информация от пресслужбата на Хюсмен сумата представлява 30% авансово плащане за обекта.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 18 МИР - Разград
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 18 МИР - Разград
Още същия ден управителят на Разград връчи възлагателно писмо на управителя за стартиране на реставрацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на "Има такъв народ" за парламентарните избори на 27 октомври в 18 МИР - Разград
„Ремонтът на джамия „Ибрахим паша” става възможен, благодарение на волята и усилията на премиера Бойко Борисов, който е първият държавник, ангажирал се с реставрацията на храма и опазването му като паметник на културата с национално значение, след като 42 години сградата беше потънала в забвение и разруха“, се казва в съобщението.
Според областния управител на Разград реставрацията на храма ще допринесе за увеличаване туристическия потенциал на региона и за цялостното оформяне на градския център.
Още: Вижте листата на ДПС-Пеевски за парламентарните избори на 27 октомври в 18 МИР - Разград
Още: ДПС е първа сила в Разград
През март миналата година правителството реши да се проведе процедура за възлагане на обществена поръчка за реконструкция и възстановяване на джамия „Макбул Ибрахим паша“ в Разград. Тогава възложи на областния управител да проведе процедурата по избор на изпълнител.
Тя е паметник на културата с категория „национално значение“, а през 1973 г. с писмо на НИПК е декларирана като архитектурно-строителен паметник на културата.
Гюнай Хюсмен започнал да прави постъпки за стартиране на ремонт на джамията няколко месеца след встъпването си в длъжност. По негова инициатива бил почистен й от храстовидна и дървесна растителност, а по-късно по негово предложение дирекция „Вероизповедания“ към Министерски съвет отпусна 20 000 лева за укрепване на покрива.
Джамията е построена през 1616-1617 година от български майстори от село Пороище. От 1984 г. насам е затворена както за вярващи, така и за туристи.
Изградена е преди 400 години по поръка на местния феодал Ибрахим паша по времето на султан Сюлейман І. Тя е забележителен образец на класическата османска архитектура от 17-ти век.
Легендата разказва, че когато била довършена джамията Ибрахим паша наредил да бъдат убити майсторите й, за да не повторят изяществото й. Дюлгерите от Пороище разбрали за неговите намерения и си направили дървени криле, с които да избягат. Един ден литнали към планината. Но брадвите, които привързали към крилете, натежали при летенето. Майсторите не успели да стигнат до планината, за да се спасят.
На метри пред храма сега е издигнат впечатляващ мемориал на майстор Манол с разпънати криле.