След като ЦИК публикува резултатите от изборите станаха ясни и отличниците по преференциален вот в страната. Съвсем очаквано повечето от тях са популярни имена, но някои от кандидатите привличат по-голямо внимание с неизвестността си.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Сред първата група е председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, който е получил най-високия процент преференциален вот сред всички над 5300 кандидат-депутати, а Георги Ганев от "Демократична България" е бил най-близо до прескачане на бариерата от 7% за пренареждане на листа, показват данните на ЦИК (вижте пълната таблица ТУК).
ОЩЕ: Избрани за депутати от ГЕРБ разчистиха пътя на Георг Георгиев към парламента
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Списъкът на ЦИК не включва деветимата отказали се от местата си в Народното събрание, сред които лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпартийците му Иван Грънчаров и Иван Миховски, както и Николай Събев от "Продължаваме Промяната". Куриозен стана и случаят с останалите отказали се да бъдат депутати, които са представители на ДПС: 4-ма кандидат-депутати от ДПС се отказаха от парламента, за да влезе Петър Чобанов
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
В процента на всички водачи на листи е отразен не само броят на гласувалите лично за тях преференциално, а и на избирателите на съответната партийна или коалиционна листа, които не са гласували преференциално. Затова и резултатите на водачите са несъпоставими с останалите в листите.
Златните медалисти
В челото на класацията по преференциален вот от ДПС са Карадайъ (98.25%, Кърджали), Джевдет Чакъров (95.27%, Силистра), Ахмед Ахмедов (93.99%, Разград), Джейхан Ибрямов (92.35%, Търговище), Делян Пеевски (92.12%), Танер Мехмед Али (91.22%, Пловдив), Сезгин Мехмед (91.32%, Хасково) и Севим Али (90.71%, Бургас).
От коалицията ГЕРБ-СДС такъв резултат постига единствено Томислав Дончев, който в родния си Габрово печели 90.44% от вота на гласувалите за листата на ГЕРБ-СДС там.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
"Продължаваме промяната" има трима кандидат-депутати с над 90% преференциален вот: съпредседателят ѝ и бивш премиер Кирил Петков (90.91% в 24 МИР - София), Христо Петров - Ицо Хазарта (90.58%, 25 МИР - София) и бившият зам.-председател на Народното събрание Мирослав Иванов, който събира 90.45% преференциален вот в Ямболския избирателен район.
ОЩЕ: Караянчева пак не е в парламента: Кои бивши депутати са като нея
Бившият служебен премиер Стефан Янев от "Български възход" пък също получава внушителна преференциална подкрепа. 92.43% от предпочелите формацията на бившия служебен премиер в 24 МИР - София са гласували преференциално за него и/или не са се възползвали от възможността и автоматично гласовете са посочени като преференция за водача.
Избирателите на "Възраждане" в 25 МИР - София пък са дали 93.25% преференциален вот за лидера Костадин Костадинов.
Пренареждане на листи, но и не съвсем
Общо 19 кандидати са били на крачка от това да успеят да пренаредят листата си с преференциален вот. При необходими 7% от гласувалите те са били избрани с преференциален вот от над 6%.
Първи под бариерата е Георги Ганев от "Демократична България", където в своя 23 МИР в София той получава 6.95% преференциален вот. Втори след него е Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС - гласувалите лично за него са 6.93% от посочилите листата на коалицията в Русенския избирателен район. Много близо са били и Елица Христова-Анастасова (6.88%, ДБ), Калоян Янков от ДБ (6.83%), Таня Андреева от ДБ (6.78% в Стара Загора) и други.
А тук вижте и кои от новите депутати все пак успяха да пренаредят листите и защо сред тях има бивш футболен съдия и хостеса.
Неяснотите
В срок до края на деня (7 октомври) общо 28 от новоизбраните народни представители пък трябва да определят от кой район ще влязат в Народното събрание, тъй като са водачи на две листи. Списъкът им бе публикуван от ЦИК снощи:
- от ДПС - Делян Пеевски, Йордан Цонев, Мустафа Карадайъ, Станислав Атанасов, Цветан Енчев, Халил Летифов;
- от "Продължаваме промяната" - Асен Василев, Николай Денков, Росен Костурков;
- от "Възраждане" - Иво Русчев, Костадин Костадинов, Петър Петров, Стоян Таслаков, Цончо Томов Ганев;
- от "Български възход" - Виолета Комитова, Стефан Янев;
- от ГЕРБ-СДС - Радомир Чолаков, Десислава Атанасова, Красимир Вълчев;
- от "Демократична България" - Елисавета Белобрадова, Ивайло Мирчев, Надежда Йорданова, Христо Иванов;
- от "БСП за България" - Иван Иванов, Корнелия Нинова и Кристиан Иванов Вигенин.
ОЩЕ: 2022 година: Пети развод на Бойко Борисов с парламента