Приветствам работата на КЗК. Беше време по-видимо да се правят проверките. Не само в мен, но и в обществото витаят съмнения за картел при цените на храните. Трябва публичност и прозрачност. Това каза в ефира на Нова телевизия министърът на земеделието Явор Гечев относно започналите вчера проверки на КЗК за картел при образуването на цените на храните.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
ОЩЕ: КЗК в внезапни проверки за картел между търговски вериги и производители
„Пускаме за публично обсъждане наредбата, която има за цел проследимост по цялата верига - за качеството, количеството и за цените включително. Това е един малък „биг брадър“, обясни той.
И добави: „Предстои и друга наредба – за нелоялните търговски практики“.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Той обяви, че цената на краставицата пада. "Надявам се цената още повече да се нормализира и да пада", заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Аграрният министър не скри, че има поскъпване на водата за напояване с между 15 и 300%, но подчерта, че ведомството, което ръководи, прави всичко възможно проблемът да бъде разрешен. „Ние не просто имаме желанието, а ще решим проблема, но първо трябва да се срещна с министъра на финансите. Намерили сме вътрешни резерви да компенсираме така водата, че да не се повишава повече от миналогодишната цена”, каза още Гечев.
Като причина за поскъпването на водата министърът посочи повишените цени на електроенергията. Той подчерта, че напояването би трябвало да започне през юни.
"Кражбите от дезинфекция на границата свършиха. Повече няма да се плаща за дезинфекзция на кола по 10 лева, когато се ходи до Турция", каза Гечев.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
„Анализирахме, че в момента обстановката за болести, които идват от Турция, не е голяма, и спряхме цялата дезинфекция, която се правеше, мисля, че от 15 години. Дезинфекцията се извършва само тогава, когато има пряка опасност и данни за болести, а данните в момента са такива, че няма нужда от дезинфекция. Друг е въпросът, че тази дезинфекция първо трябва да ефективна и след това трябва да не е услуга, от която се печелят огромни пари. Дезинфекция се прави, когато има нужда. Ако няма нужда, дърпаме шалтера, както сега направихме“, допълни министърът.
"Не съм човекът, който да коментира обществените органи, но ако утре дай боже се състави правителство, то няма да завари онази голяма опашка на границата, каквато ние заварихме. Откакто служебното правителство отговаря за БАБХ, има контрол и ред. Понастоящем огромна част от българските превозвачи, които минават границата, ни благодарят", похвали се още Гечев.