Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зеленогорски: Анонимни сигнали ще се проверяват, ако имат доказателства

09 март 2016, 16:24 часа • 1907 прочитания

По антикорупционния закон всякакви сигнали ще бъдат проверявани, независимо дали са подписани, неподписани или са медийни публикации. Условието е в сигнала да има категорични доказателства за нарушението и надеждна информация, за да не се допусне „лов на вещици”.

Това заяви съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Найден Зеленогорски.

„Сигналите предварително ще се проверяват, независимо какви са, и след проверката на доказателствата, когато е ясно, че сигналът не е голо обвинение, клевета или опит за дискредитиране на човек, ще се преминава към задълбочена проверка на съответното лице, като начинът ѝ е ясно дефиниран в закона“, посочи още той.

Припомняме, че именно анонимните сигнали бяха причина парламентарната група на АБВ да не подкрепи първият вариант на антикорупционния закон, чиито автор е Меглена Кунева. Според зам.-председателят на партията Румен Петков нито една европейска прокуратура не работи по анонимни сигнали

По думите му е изненадващо, че за водещо се счита дали е подписан или не един сигнал, а не това дали в сигнала има доказателства, подкрепени с факти за корупция или злоупотреба.

„Силната сигнална функция е нормална практика в редица държави, към които се стремим и в цяла Европа“, каза още Зеленогорски и напомни, че към момента български гражданин може да изпрати неподписан сигнал до Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ и следва да може да го направи и към българския орган за противодействие на корупцията.

По думите на Зеленогорски, законът засилва сигналната функция на гражданите и медиите у нас, като има и гарании срещу злоупотреби с правото да се подава сигнал.

„Сигналът ще има конкретни реквизити, ще се подава по образец, ще се прави предварителна проверка, за да се види има ли данни за образуване на производство по закона, а преди приключването на проверката на сигнала служителите на Бюрото няма да имат правото да ги оповестяват, нито да изразяват публично становището си по висящи производства. Т.е. водещо в уредбата на сигналите е не дали са подписани, а дали съдържат доказателства и ясна информация за сигнализираното нарушение“, посочи още Найден Зеленогорски.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес