Парламентарен секретар, въпреки че няма Народно събрание, си е назначил служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров. Това стана ясно, след като назначението се появи в Административния регистър, съобщава "24 часа". Заплатата на парламентарния секретар се определя според класификатора на длъжностите в администрацията и може да стигне до 3700 лева на месец като основна, над която се трупат добавки за стаж, образование и прочие.
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
На поста парламентарен секретар е назначен бившият кмет на Котел Станчо Фийков. Неговото име изскочи в журналистически разследвания за покупката на поредица от къщи за селски туризъм в родното село на Захарий Стоянов - Медвен. През 2008 г. като министър на отбраната в тройната коалиция Николай Цонев бе разкрит като купувач, лично и чрез роднини и фирма, на шест къщи в Медвен. Обвиненията тогава бяха отправени от бившия кандидат за кмет на селото Николай Фийков. Той е братовчед на екскмета и новоназначен парламентарен секретар Станчо Фийков.
Именно Николай обяви близките връзки на Станчо с Цонев. След падането от власт на тройната коалиция Цонев бе арестуван по обвинение в подкуп на следовател, но през 2012 г. бе оправдан по това дело. В момента Цонев е смятан за един от близките до президента Румен Радев и дори се говореше, че ще стане началник на кабинета на премиера Стефан Янев. Служебният премиер обаче е избрал за поста Ралица Симеонова, която бе експерт към кабинета му като президентски секретар по сигурност и отбрана.
“Министърът на здравеопазването образува на свое пряко подчинение политически кабинет със съвещателни, контролни и информационно-аналитични функции, който го подпомага при формулирането, разработването на конкретни решения за провеждане на правителствената политика в областта на здравеопазването. Парламентарният секретар е част от политическия кабинет и организира връзките на министъра с Народното събрание, с парламентарните групи, с постоянните и временните комисии на НС, с народните представители и с политическите партии”, отговориха вчера от Министерството на здравеопазването (МЗ) на запитване от изданието по темата. От там допълниха, че “след провеждането на парламентарните избори новоизбраните народни представители полагат клетва, с което започва работата на 46-ото НС, което означава, че до формирането на редовно правителство служебният кабинет ще си взаимодейства с Народното събрание (НС)”.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ