Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)

17 април 2025, 14:00 часа • 6679 | прочитания

Политиката по разширяване е въпрос на сигурност. Това след войната на Русия в Украйна се превърна в централен въпрос за самата политика по разширяване. Освен нея обаче, трябва да помислим как да се реформира ЕС. Днес ми се вижда немислимо да се води политика по разширяване без самата реформа на ЕС.

Това заяви пред Actualno.com председателят на правната комисия в Европейския парламент Илхан Кючюк преди началото на големия форум "Европейския съюз среща Балканите", който се проведе в "София Тех Парк". По думите на Кючюк е отминало времето, в което сме очаквахме да има голям блок от държави, които да се присъединят към Общността. "Трябва да гледаме държавите една по една. Към днешна дата изглежда, че Черна гора е най-напред. На мен ми се иска по време на тази Европейска комисия да имаме пробив в политиката по разширяване - поне с една държава", заяви българският евродепутат.

Според него Европа трябва да отговори със солидарност и единна позиция по отношение на икономическите предизвикателства, идващи от САЩ. "Нито една война не е добра, включително и тази, която се води в момента от президента Тръмп", категоричен бе Кючюк.

Той уточни също така, че София винаги е настоявала политиката на разширяване на Съюза да бъде в центъра на самата европейска политика. "В разговора за бъдещето на ЕС има много нюанси, защото днешният ЕС е много по-различен от времето, когато България и Румъния се присъединиха. Трябва да помислим дали Европейският съюз може да се разширява, без да се реформира", коментира в своето слово Кючюк и посочи, че Общността не бива да дава обещания на страните от Балканите, без зад това да стоят ясни срокове. 

Още за близкото бъдеще

По време на форума се чуха и любопитни предложения като това да се помисли дали Канада например не може да бъде част от Общността на страните членки"Днес трябва да дадем решения за бъдещето. Бъдещето на ЕС трябва наистина да бъде много по-различно от настоящата му история и да се обсъжда дали Канада и Норвегия да се присъединят към ЕС, дали Швейцария да се присъедини към ЕС и кога Австрия ще се присъедини към НАТО. Всички тези въпроси си заслужават да бъдат дискутирани на един такъв форум", подчерта Соломон Паси, председател на Атлантическият клуб у нас. Кметът на София Васил Терзиев заяви от своя страна, че столицата е място, където е напълно възможно да се капитализира европейският диалог. 

На събитието присъстваха много политици и дипломати от страните на Балканите, а в своето слово вицепрезидентът Илияна Йотова обърна внимание, че процесът на разширяването има важна страна и това е геополитиката, както и демократичния избор на всяка кандидатка за членство. "Това е инструмент за сила, тежест и влияние в нашето общо семейство. Още декларацията на Шуман от 1950 г. се говори за това, че проектът за обединена Европа включва целия континент. Процесът на разширяването не е зададен веднъж завинаги. Винаги е имало спорове и различни мнения. Увеличението на държавите членки не означава непременно парализа, защото има такива страхове. Разширяването не пречи дори на застъпниците на Европа на различни скорости. Така или иначе трябва да признаем, че такава формула вече съществуваше. Непостоянна и променлива е политиката на ЕС към Западните Балкани", обърна внимание още Йотова. Вицепрезидентът каза и че България не поставя допълнителни условия по пътя към Европа на Република Северна Македония.

От своя страна еврокомисарят по разширяването, Марта Кос, отбеляза, че Европа днес трябва да направи повече за собствената си сигурност. "Днес повече от всякога ние се нуждаем от стабилност и мир. И да, ние с Канада изграждаме специално партньорство", каза Кос в отговор на предложението на Соломон Паси да се повдигне дебат по темата за бъдещето на Канада в ЕС. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес