Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо бавят поръчката за медицински хеликоптер?

08 януари 2021, 14:38 часа • 11500 прочитания

Масово хората недоумяват защо толкова мудно се работи в държавната администрация. Но когато става дума за нещо като покупка на хеликоптер за медицинска помощ, забавянето се тълкува по-скоро като игнориранане на проблема, отколкото старание да се изпипа до най-малките подробности.

Вероятно така биха отговорили от здравното министерство, ако попитаме защо всъщност още не са доникъде с транспорта на спешна помощ по въздуха.

Прозвуча като добра новина преди два-три дни, когато здравният министър проф. д-р Костадин Ангелов обяви пред премиера Бойко Борисов: „Стартирахме процедура за обявяване на обществена поръчка за закупуването на хеликоптера с европейски средства, който ще бъде оборудван с цялата медицинска техника, необходима за извършване на медицинско спасяване на територията на Република България“.

И видно от публикациите, дори на национални медии, се е възприела едно към едно и така е публикувана. Новина обаче от представената пред Борисов пътна карта, разработена от Министерството на здравеопазването, за медицинска евакуация по въздух на пострадали български граждани, всъщност няма. Защото няма и стартирала поръчка за покупка на хеликоптер. А всички знаем, че интересът към такава процедура би бил много голям и най-вероятно ще се обжалва във всичките ѝ фази. Няма да е учудващо, ако минат още 2 години в боричкания между възложител и обжалващи по инстанциите на КЗК и ВАС. Тогава пак ще се оправдаваме, че ни жалят процедурите, затова се бавим.

В съобщението си пред Борисов вероятно министърът е имал предвид проведените миналата година пазарни консултации, но те са част от подготвителната работа преди същинската. А да съобщиш на премиера, че си стартирал процедура за обявяване на обществена поръчка, но самата ти поръчка да не е още родена, звучи меко казано несериозно.

Видно от информация във връзка с поставен журналистически въпрос за несъстоялата се и необявена още покупка, от министерството със същата убеденост отговарят, че „процедурата е в ход и не е преустановявана“. От там уточняват, че проектът за покупка на минимум един медицински хеликоптер е одобрен на 24.09.2020 г., а срокът му за изпълнение е 36 месеца. Стойността е близо 20 млн. лв. (19 999 990, 62 лв.), като средствата са отпуснати от Оперативна програма „Региони в растеж“.    

Тази информация е към ноември месец, 2020 година и сочи, че се изготвят техническите спецификации за обществената поръчка.

Всъщност една от най-големите ползи на пазарните проучвания е именно в това, че те страшно много помагат за съставяне както на техническите спецификации, така и за определяне на прогнозната цена. И скъсяват много времето. В случая обаче за скъсено време не може да се говори.

Огромен проблем би било и ако се обяви поръчка за един хеликоптер, както става ясно от предоставената информация, защото на практика система за оказване на спешна медицинска помощ от въздуха е абсурдна с един летателен апарат.

Точно срещу това дава солидни аргументи единият от експертите, участвал в пазарната консултация – Димитър Димитров: "С оглед на публикувания бюджет и наличната пазарна информация от възможните доставчици има съществена опасност финансирането да не бъде достатъчно за закупуване на 2 броя машини. Настоящите реалности в авиацията, а именно – сложност и брой на системите, регулярна и извънредна поддръжка, подготовка и поддържане на летателните умения на екипажите – прави изключително нереалистично стартирането на HEMS (Helicopter Emergency Medical Services ) система с една машина (тук оставям настрана факта, че дори и стартирането с 2 машини е далеч от минимума за покриване на нуждите на HEMS на населението в България".

Според него, изграждането на системата трябва да стъпи на здравна основа и да опровергае съществуващите опасения и страхове в обществото, че ще създаде неработещ на практика HEMS на висока цена.

Да припомним, че от юни месец 2019 г. България е единствената държава в Европейския съюз, в която няма медицински хеликоптер. Дори Северна Македония има.

До лятото на 2019 г. авиационният оператор „Хели ер” поддържаше способности едновременно за HEMS и SAR, но през юли продаде последния си специализиран вертолет. Дотогава той работеше със застрахователната компания „Лев инс”, като предлагаше спешен медицински превоз по въздуха, основно по заявка от Планинската спасителна служба.  

Няма как да не припомним трагичния случай със закъсали в планината туристи в началото на тази година, като един от тях почина. Спасителите заявиха, че акцията е щяла да продължи само час и половина, ако са разполагали с хеликоптер, но всъщност им отнело 11 часа да стигнат до нуждаещите се от помощ.

Та въпросите към здравното ведомство са: „Колко още време ви трябва, за да си свършите работата?“, „Не виждате ли, че заради мудността ви губим човешки животи?“

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес