Служебният правосъден министър Крум Зарков представи отново механизма за разследване на главния прокурор, като по него са направени правно-технически промени. Цялостната философия на законопроекта обаче остава и министърът се надява той да бъде приет в първите няколко месеца от сформирането на следващото Народно събрание.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Механизмът за разследване на обвинител номер едно предвижда наказателен съдия от Върховния касацонен съд, от апелативен или окръжен съд, но с ранг на върховен съдия, да ръководи разследване срещу главния прокурор или негов заместник, когато има основание за това. Този съдия ще се назначава временно за прокурор във ВКС - по случаен принцип и по списък, предварително одобрен от Общото събрание на Наказателната колегия на ВКС.
Законопроектът беше внесен в предишния парламент, бе гласуван на първо четене на 27 януари, но поради прекратяване на мандата на Народното събрание, процесът не успя да извърви до край.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
"Това е законопроектът, с който най-сетне ще успеем да отговорим на изискванията на европейските стандарти, на осъдителното решение на ЕСПЧ срещу България по делото "Колеви". Той ще свали над 70 осъдителни решения срещу България", заяви Зарков на брифинг в Министерски съвет тази сряда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Обръщам се с надежда към това, което ще се случи след изборите. Много хора питат – това ли е цялата съдебна реформа? Не, но без този законопроект съдебна реформа няма да има. Това е лакмусът за наличието на политическа воля и ако няма такава воля, за да се направи първата стъпка, няма да има воля и да се извърви целият път", каза министърът.
"Надявам се законопроектът да бъде сериозно обсъден и обмислен, но най-вече да бъде приет в първите месеци на НС. Защото той се очаква от гражданите и от партньорите ни като решителна стъпка напред, като част от съдебната реформа", добави Зарков.
След като ГЕРБ не подкрепиха законопроекта на второ четене в 48-ото Народно събрание, Зарков заяви, че по механизма ще има промени. "Аз приветствам, запомням и регистрирам всички обещания. За мен те са точно толкова важни като един подписан документ, щом са направени пред българските граждани. ГЕЛБ дадоха такова обещание, другите партии също се изказаха по въпроса. Направили сме правно-технически промени, но законопроектът в основната си философия е такъв, какъвто беше предложен и миналия път", добави министърът.
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
На въпрос да не би да се цели овладяване на главния прокурор - основна опорка на Иван Гешев - Зарков отвърна: "Не. Законопроектът е необходим на България от много дълго време. Това е пътят, той е напълно неизбежен".