И Италия, и Германия са намерили начин как да плащат за руския газ, тъй като не смятам, че "Газпром" им го дарява. Какъв начин са намерили да платят не знам. Ние отправихме питане за допълнителни разяснения, но получения отговор от „Газпром“ не дава никаква сигурност за начина на извършване на плащанията. Единственото допълнително разяснение е, че ако платим в долари, парите няма да напускат „Газпромбанк“, а там ще бъдат превалутирани. Това обясни зам.– министърът на енергетиката Пламен Данаилов в ефира на Нова телевизия относно плащането в рубли за получаване на природен газ.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Попитан ще се смята ли за платено, ако преведем парите в долари, зам.-енергийният министър обясни, че няма да се смята за платено, защото ние сме извършвали плащане е в долари и преди, но от „Гарпром“ са ни върнали парите, защото нямаме открита сметка в рубли.
„Няколко пъти писмено поискахме разяснение какъв ще бъде курса в рубли, на който ще се превалутира. По механизма, които беше предложен, ясно пишеше, че плащането се счута за завършено, когато се завери сметката в рубли“, обясни той.
"Имаме писмо от ЕК, че плащането в рубли е нарушение на санкциите", добави той. "Откриете ли сметка в рубли, ще се счита за нарушение на санкциите", бяха точните му думи.
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
През миналата седмица от ЕК обясниха, че откриването на сметка в рубли "излиза извън пределите на насоките, които Европейската комисия дава за спазване на режима на санкциите срещу Руската федерация". Само че това дали някой открива сметка в рубли следва да бъде контролирано от съответните национални органи на съответната държава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
ОЩЕ: Премиерът от Рим: Има различни условия от „Газпром” за различните страни
Данаилов увери, че американските кораби с газ пътуват към България. “Изпълнителните директори на газовите дружества са на работно посещение в Далас. Една от основните задачи е уговаряне на дългосрочни доставки на поносими и взаимноизгодни цени”, каза той.
Заместник-министърът каза, че в края на годината изтича договорът на България с “Газпром”.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
“Много е добре да работим да станем водороден хъб на Балканите, но за това трябва време”, завърши той.
Указанието на ЕК е, че за руския газ трябва да се плаща съгласно условията на действащия договор т.е. в твърда валута в повечето случаи на контракти между страни-членки на ЕС и Русия и да се декларира, че щом това плащане е извършено, купувачът е изпълнил задължението си по договора с "Газпром". Това прави нещата крайно неясни, макар че на срещи при затворени врати представители на ЕК са посъветвали европейския енергиен бизнес да не отваря сметки в рубли в руската банка. Но дипломатически представители на страните-членки коментират пред Bloomberg, че нарочно съветите са били двусмислени, за да може да се откриват сметки в рубли. Официално ЕК не коментира тези срещи и разговори.
Каква е схемата на плащане за руския газ, която руският президент Владимир Путин наложи след като страната му попадна под ударите на западните санкции? Всеки купувач от "неприятелска държава" си открива две сметки в "Газпромбанк" - едната е в твърда валута (евро или долари), а другата е в рубли. Купувачът плаща в твърда валута, след това парите се превалутират в рубли, като това става при сделка на Московската фондова борса. Няма срок кога ще бъде завършена сделката т.е. може да бъде платено в твърда валута и да изтече срока за получаване на доставка преди конвертирането в рубли, няма и гарантиран пазарен принцип на обмен, защото борсата е под пълния контрол на Русия. В първото десетдневние на май обаче Кремъл даде леко назад и "Газпром" предложи превалутирането да става през Националния клирингов център на Русия. По този начин има повече сигурност за купувача, тъй като в клиринговите къщи задължително има трета страна т.е. арбитър, който е неутрален спрямо купувача и продавача.
В момента Полша и Нидерландия настояват да има по-ясна и твърда насока от ЕК по въпроса с плащането на руския газ - какво може и какво не може.
И още
Относно отстъпката от 25 стотинки на литър при зареждането на гориво Данаилов обясни, че когато се дава тази отстъпка, после се приспада от задължението по ДДС. "Така се намалява сумата, която имат да внасят. Тук важният момент, който трябва да бъде изработен, е някой да не събере касовите бележки и да му се издаде фактура. Това няма да е правомерно. Механизмът по контрол трябва да предотврати това събитие", заяви зам.-министърът на енергетиката.
Попитан свършиха ли парите за потушаване на недоволствата, зам.-министърът на енергетиката заяви, че не вижда причина за голяма част от протестите. „Всички данни показват, че предприемачите се справят добре. Да, вече възможностите на бюджета доста се изчерпа и трябва да се спре раздаването на средства на всеки, които изреве“, каза Данаилов.
ОЩЕ: Отстъпка от 25 ст. на литър при зареждане на 50 литра гориво предвижда правителството