Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Законопроектът на Симеонов за хазарта мина на първо четене

29 януари 2020, 11:04 часа • 4322 прочитания

Промените в Закона за хазарта, внесени от народния представител от Обединени патриоти Валери Симеонов, бяха приети на първо четене в Народното събрание.

Със 116 „за“, двама „против“ и 68 „въздържали се“, парламентът прие забрана за организирането на хазартни игри, разпространението на билети, фишове, талони или други знаци, както и плащането на печалби на хазартни игри от лица или обекти или вериги от обекти без съответния лиценз и влизането на държавата като монополист специално за лотарийните игри.

В средата на миналата седмица Комисията по бюджет и финанси подкрепи на първо четене промените в Закона за хазарта, предвиждащи държавен монопол върху лотарийните игри, които да могат да се организират единствено от Българския спортен тотализатор.

Законът беше приет на фона на акции на прокуратурата в Държавната комисия по хазарта, офисите на фирмите на Васил Божков, който стои зад двете най-големи лотарийни игри, както и в помещенията на "Национална лотария".

Това даде повод на депутатът от БСП Антон Кутев да обяви, че с този синхрон държавата действа като организирана престъпна група, която отнема бизнеси. "Не съм се срещал с Божков, не съм говорил с него, не защитавам неговите интереси, но съм притеснен докъде ще стигне това. Ще има тежки последици", допълни той.

"Надявам се този път да бъде сполучлив опит за ограничаване на хазартните игри в нашата родина", заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов по време на разискванията.

Той допълни, че с тези промени се цели да се въведат по-строги мерки за лотарийните игри. Симеонов изтъкна, че според криминалната статистика се увеличават престъпленията заради хазартна зависимост. Симеонов цитира и дело от Европейския съд, където ясно били изложените вредите от хазартните игри, като носят вреди дори за здравето - без да влиза в подробности.

Същевременно депутатът от БСП Тодор Байчев заяви, че е правил проучване с помощта на специалисти - дали в България се очертава зависимост от лотарийни игри. Такова нещо няма - имало срещу зависимости от игри на карти например. Байчев поиска ограничения не само за лотарийни игри, но и за друг хазарт - казина, бинго, кено. Казината често се превръщат в притегателен център на незаконна дейност, подчерта той.

Друг червен депутат - Румен Гечев заяви, че левицата няма да подкрепи законопроекта, защото се преразпределят дялове в сектора.

"Всякакви намеци за преразпределяне на бизнеса са неоснователни. Смятам, че е наш общ дълг да опазим здравето на нашите сънародници. Най-сигурният начин е тези игри да се извършват единствено от държавата", посочи лидерът на НФСБ Валери Симеонов пред депутатите.

В отговор на казаното от Симеонов, Гечев призова специализираните органи да проверят защо в Комисията по хазарта "са си затворили очите" и са допуснали стотици милиона левове да потекат в посока към частните оператори. "Кой е виновен за огромния скандал в хазарта, който цели да преразпредели функции и дялове в сектора", попита депутатът от БСП.

Беше изрично повдигнат и въпросът защо няма синхрон между законопроекта на Симеонов и този на финансовото министерство. Валери Симеонов обясни, че неговият законопроект е различен от този на управляващите от ГЕРБ и подчерта, че законопроектът изготвен от финансовия министър Владислав Горанов и подопечните му експерти, касае различни членове и параграфи. Сравнение между двата законопроекта показва, че те имат една допирна точка - лицензиите. В този на Горанов е предвидено през преходни и заключителни разпоредби (параграф 3) запазване на валидните лицензи, а в този на Симеонов се иска прекратяване на лицензите в лотарийния бранш и след това ново издаване, но под държавна диктовка, през Спортния тотализатор.

Отделно, Симеонов заяви за предишния си законопроект - преди 2 години, че имало положителна нотификация от ЕС, след като беше питан от БСП какво става по тази тема и сега ще трябва ли пак да се иска нотификация от Брюксел.

Припомняме, че собствениците на частни лотарийни игри от своя страна излязоха с позиция, в която се посочва, че са изплатили всички дължими по закона данъци и такси и спазват буквата на закона такъв, какъвто той е. В официална позиция, подписана от Нове АД Холдинг, Intralot SA, "Национална лотария" АД, Евробет и БАРХИ, заявяват, че противоконституционно отнемане на действащ лиценз носи своите правни последствия и потенциални финансови обезщетения в размер на милиарди.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес