Благодарни сме за това, което Христо Стоичков е направил за България. Самият г-н Стоичков каза, че от година-две не живее в Каталуния, така че той щеше е затруднен да си изпълнява задълженията като почетен консул. Така външният ни министър Екатерина Захариева коментира българското участие в казуса "Каталуния" и дали Стоичков е имал мандат за почетен консул в Каталуния и Арагон или постът е безсрочен.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
На Захариева ѝ беше пуснат запис на изказване на Камата, който заяви, че има документ относно поста "почетен консул", който бил изтекъл преди 14 месеца, а документът бил валиден за 5 години. Това е като личната карта – все едно да не сте гражданин, като ви изтече личната карта. Почетните консули нямат мандат, отвърна Захариева пред bTV.
Не сме взели ничия страна – взели сме страната на България, допълни външният министър заради думите на Стоичков, че заради испанското правителство му е показан червен картон. Мисля, че той прекали – разговарях с него по въпроса, каза Захариева. Представете си обаче, че една област в България реши да си направи референдум, за да се отдели. По конституция в Испания, както и в България, нямат право на такова нещо, подчерта Захариева. Тя два пъти повтори, че референдумът в Каталуния е незаконен и не може чрез такъв референдум да обявяваш независимост. Захариева коментира и действията на каталунския премиер Карлес Пучдемон, който каза, че отлага обявяването на независимост. Какво отлагаш, след като се позоваваш на незаконен референдум, попита външният ни министър.
Българското малцинство в Албания
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Захариева благодари на албанската държава за действията, като подчерта, че няма как който и да е да казва на когото ѝ да е за какъв да се определя. Тя призна и, че има македонска партия в Албания, която работи против признаването на българското малцинство. Около 3000 подписа има в декларацията за българското малцинство, а днес (13 отомври) албанският парламент окончателно трябва да я гласува. Има всъщност проект за признаване на осем малцинства, включително египетско, за което има само 300 подписа, даде пример Захариева в подкрепа на тезата си за самоопределянето.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Вътрешната политика
БСП взема факти и ги изкривява. Надявам се да има обединение по най-важните национални въпроси, но засега не го виждам. Няма да отговаряме на това, а ще показваме какво правим. Мисля, че това е целта – да не остане време да си вършим работата, докато се защитаваме. Така Захариева коментира темата "Кумгейт".
Външният ни министър се извини на президента заради това, че не е присъствала на КСНС, тъй като е имала неотложен ангажимент в чужбина. Тя заяви, че е предупредила за това, изпратила е и доклад относно антикорупционния закон. Захариева изрази убеденост, че на 17 октомври ще се излезе с решение, което да е в изгода за всички българи.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа