Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Захариева отвърна - на Ердоган за Кърджали, на Кирил за 3 март и азбуката

14 март 2018, 09:00 часа • 5729 прочитания

Министърът на външните работи Екатерина Захариева коментира изказванията на турския президент Реджеп Ердоган за Кърджали и думите на руския патриарх Кирил за огорчението му по повод реториката на български политици около Националния празник 3 март.

Още: Роля на критик: Цветанка Андреева обясни как, ако има правителство, то ще е зависимо от Пеевски (ВИДЕО)

Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност

Ердоган не прави това за първи път. Той изброи много балкански държави. Нашата душа също може да бъде много широка. Границите са такива, каквито са, очертани с международен договор. Не мисля, че такава реторика е конструктивна. Имало е и български политици, които са изразявали широката граница на душата си. При желание на това да се отваряме един към друг - душата нека да си е душа, но границите са ясни, стана ясно от думите на Захариева в ефира на БНТ.

Изказванията на руския патриарх Кирил

Първо, благодарността се дава, тя не се изисква, още по-малко с такъв тон. Такъв тон е, меко казано, не уместен. Този тон беше държан в президентската институция, мисля че българският президент вчера реагира и обясни неговата позиция. Мисля, че е задължително, както благодарим и винаги сме благодарили на Русия, така и да благодарим на стотиците хиляди жертви, които са дали войници на други държави, независимо, че са били част от територията на Русия. Признателни сме и на българските опълченци, отбеляза още Захариева.

Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)

Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея

Русия винаги е имала геостратегически интерес към Балканите и проливите. Така или иначе този интерес на Русия е дългогодишен. Не само заради изборите. Ние също се активизираме, реториката става по-интензивна преди избори, коментира първият ни дипломат по отношение на зачестилата негативна реторика към България в Русия.

България и Русия винаги са се стремели да имат прагматични и равнопоставени отношения. Позитивните връзки винаги са на лице. Благодарността се дава и българският народ я е давал. Историческите връзки са на лице и никой не ги отрича. Ние сме дали азбуката на Русия, но ние не изискваме всеки ден благодарност.

Нашият стратегически избор е да сме членове на Европейския съюз, но това не означава, че не трябва да имаме добри отношения с Русия, категорична бе Захариева. Тя отбеляза, че все още няма точна дата за срещата Путин-Борисов.

По отношение на въпроса защо e нямало стенограма от срещата между президента Румен Радев и руският патриарх Кирил, Захариева обясни, че е различна практиката по отношение изготвянето на стенограми от подобни срещи.

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)

Истанбулската конвенция

Истанбулската конвенция е на Съвета на Европа, а не на Европейския съюз, напомни Захариева. Имало е призиви към конвенцията да се присъедини ЕС като съюз, защото насилието над жени, за съжаление, е често срещано, заяви тя. Чухме страховете на българските граждани и неслучайно ГЕРБ се обърна към Конституционния съд дали конвенцията противоречи на българското законодателство, отбеляза още външният ни министър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес