За цял работен ден днес (19 септември) народните представители не успяха да гласуват нито един текст на второ четене от законопроекта за нов антикорупционен закон.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Причината - проблеми със сайта на парламента, спорове в (не)коалицията между ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС.
Какво се случи?
Още в началото на заседанието депутатите излязоха в уж 15-минутна в почивка, защото докладът от заседанието на правна комисия преди седмица не е готов. След около 40 минути започна работата по текстовете, но тя си остана само до четене на доклад, поредица от изказвания, реплики и дуплики и няколко редакционни предложения.
Депутатите дебатираха основно на какви критерии да отговарят бъдещите членове на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Още: НС прие на първо четене проекта на ГЕРБ за антикорупционен закон
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Размяна на реплики предизвика предложението на народния представител от ПП-ДБ Стою Стоев в закона да бъде разписано кандидатите да притежават седем вместо пет години юридически стаж, както и юридическо или икономическо образование или седем години стаж в службите за сигурност. Стоев направи редакционна поправка и за това членовете на бъдещия антикорупционен орган да се избират от Народното събрание с мнозинство от две трети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Знаете, че този законопроект е свързан с Плана за възстановяване и устойчивост, знаете че имаше задълбочена комуникация за него", добави депутатът.
Той каза, че по отношение на въпросните две предложения за редакция са получени препоръки да бъдат изпълнени. Относно избора на членове, Стоев направи и следващо предложение членовете на номинационната комисия, която ще се сформира при всеки избор на състав на антикорупционния орган, да изготвят подробен доклад и "препоръчително класиране на кандидатите", което да бъде предоставено на ресорната парламентарна комисия. Още: Надежда Йорданова за вота по антикорупционните закони: Политическо помпане на мускули (ВИДЕО)
ГЕРБ плаши с Конституционния съд
Радомир Чолаков от ГЕРБ възрази като посочи, че ако подобно предложение се приеме, то би поставило работата на парламента в режим на обвързана компетентност и отбеляза, че това би последвало и при избора на Висш съдебен съвет (ВСС), Инспекторат към ВСС, Комисия за защита на конкуренцията (КЗК), Комисия за финансов надзор (КФН).
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
"Да приемем, че номинационната комисия ще извършва класиране с първо, второ и трето – означава да поставим Народното събрание в условие на обвързана компетентност. Аз като народен представител това не мога да го приема", добави той. Още: На комисия: Депутатите приеха предложението на ГЕРБ за борба с корупцията
Чолаков поиска редакция на предложението на Стоев - вместо думите "препоръчително класиране", да бъде разписано "препоръчително оценяване на кандидатите".
Чолаков коментира и възможността за избор на членове с две трети мнозинство като припомни разпоредбите на Конституцията, където ясно е указано, в кои случаи се изисква различно мнозинство. Той бе категоричен, че ще подкрепят законопроекта, но ако въпросните поправки бъдат приети, то от ГЕРБ-СДС ще сезират Конституционния съд.
В реплика Петър Петров от „Възраждане“ попита как човек с висше икономическо образование ще може да вземе решение за постановени съдебни решения и съдебни практики. "Да не променяме правилата за избор на членове, само защото са намерени определени личности, които да бъдат назначени", апелира депутатът. Още: Острие на ГЕРБ одобри на 99% изводи за несъстоятелността на КПКОНПИ
"Кратка" почивка
До гласуване на спорните текстове така и не се стигна. Около 11.30 ч. народните представители си дадоха 20-минутна почивка, която продължи почти два часа. След това председателката на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова предложи пленарният ден да продължи до 14 ч. заради предстоящо заседание на една комисия. Така антикорупционните промени блокираха още на старта заради ново неразбирателство между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Очаква се работата по него да продължи.