Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въпреки отменения "Луковмарш": САЩ отчитат ръст на антисемитизма у нас

27 юни 2024, 13:35 часа • 703 прочитания

Ръст на антисемитизма у нас и случаи на религиозна дискриминация и тормоз на религиозни малцинства в страната регистрира годишният доклад на Държавния департамент на САЩ за религиозните свободи по света през 2023 г.. Той беше представен снощи от държавния секретар Антъни Блинкън, предаде БТА.

Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита

Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията

Въпреки законовата забрана за пропагандиране на фашизъм или други антидемократични идеологии, властите рядко прилагат закона, а сувенири с нацистки знаци се предлагат в туристическите райони в страната, пише в документа.

Посочва се още, че продължава и използването на антисемитски език и изображения от някои политически партии и лидери.

Още: Нетаняху: Антисемитизмът в кампусите на САЩ наподобява Германия през 30-те години

Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)

Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано

Основните критики идват от "Шалом"

„Еврейската неправителствена организация "Шалом" многократно изрази тревога във връзка с ескалиращата публична реч на омразата и антисемитизма, включително в социалните мрежи, и обидните графити. Темите включваха "участието на българските институции в популяризирането на неверни теории и изопачаването на историята на еврейското население под българско управление по време на Втората световна война". Еврейската общност протестира срещу участието на издателство "Еделвайс", което отпечатва книги за отричане на Холокоста, в панаири на книгата на открито“, пишат американските власти. 

Още: "В България и евреите оглупяха": Председателят на "Шалом" дава Дончева на прокуратурата

В доклада е отбелязано, че служители от американското посолство в България са провели няколко срещи с „Шалом“ , на които са обсъдили нарастващата антисемитска реторика. „Впоследствие посолството осъди религиозната дискриминация, нетолерантността и речта на омразата срещу еврейската общност чрез публикации в социалните медии и събития в цялата страна“, пише в заключителната част на документа.

Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите

Още: Нинова писа двойка на кабинета

В доклада е отбелязана забраната на провеждането на „Луковмарш“ в София от кмета на града през февруари. Събитието в чест на генерал Христо Луков беше отменено, след като обществеността протестира срещу него, се отбелязва в документа. Посолството на САЩ също осъди провеждането му.

Още: Волгин остана без престижна награда от "Шалом"

От Главното мюфтийство са недоволни заради имоти

През миналата година българските съдилища са продължили да отхвърлят и претенциите на Главното мюфтийство към имоти като джамии, училища и земя, конфискувани от бившето комунистическо правителство, като са посочили, че то не е ясен правоприемник на собствениците на тези имоти, пише още в документа.

В него се изброяват и няколко случая на ограничаване на религиозните свободи, като и на насилствени действия срещу представители на религиозни малцинства.

„През септември 2023 г. местната власт в град Петрич отмени фестивала "Индия" на Международното общество за Кришна съзнание, след като политическа партия заплаши да наруши провеждането на събитието. През февруари Софийският апелативен съд потвърди решението на по-долна инстанция, с което се отказва регистрация на Българската православна старостилна църква. „Свидетелите на Йехова“ заявиха, че дискриминационни разпоредби, ограничаващи религиозните им практики, все още са в сила в няколко общини, но рядко се прилагат. Те обаче съобщават, че до края на годината местната управа във Варна не е отговорила на молбата им да построят място за поклонение в града“, пише в документа.

Още: В Благоевград тръгна инициатива срещу "Свидетелите на Йехова"

Как реагират институциите

През март 2023 г. полицията арестува протестантския пастор Петър Благоев и претърси дома му и Евангелската петдесятна църква в Перник, пише в доклада. Според полицията обаче акцията е била насочена срещу купуване на гласове по време на предизборна кампания.

Описан е и случай, в който мъж крещял, ритал и преследвал двама от „Свидетели на Йехова“, които проповядвали от врата на врата. „Към ноември полицията продължава да разследва побоя над един свидетел на Йехова през 2022 г. и заливането с течност на лицето на друг във Варна през същата година“, се казва в документа.

Докладът все пак отбелязва, че през цялата година Националният съвет на религиозните общности (НСРО), в партньорство със Столична община, е провел поредица от събития за насърчаване на религиозната толерантност, а през януари (2023 г.) Софийският районен съд е потвърдил оправдателната присъда на пастора на Божията църква в България, обвинен през 2020 г. в провеждане на великденска служба въпреки свързаната КОВИД-19 забрана за публични събирания.

Още: Правителството отдели 6 млн. лева за вероизповеданията и ремонт на храмове

Какво пише в Конституцията

Няколко пъти служители на посолството са разговаряли и с ръководители на Българската православна църква (БПЦ), пише в документа. С тях са обсъдени редица въпроси, включително речта на омразата и междурелигиозния диалог.

В американския доклад се напомня още, че българската конституция предвижда свобода на религията и съвестта. Религиозните групи могат да извършват богослужения, без да се регистрират, но регистрираните групи получават финансови и други облаги и правна защита.

Конституцията признава източното православие за "традиционна" религия в страната, а законът освобождава Българската православна църква от регистрация. В някои общини има наредби, които забраняват различни религиозни дейности на нерегистрирани групи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес