Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВСС съвсем затъна, пак не зае позиция за доклада на ЕК

04 февруари 2016, 07:30 часа • 3871 прочитания

И липсата на позиция е позиция - на този принцип Висшият съдебен съвет (ВСС) видя доклада на Европейската комисия относно борбата с корупцията и съдебната власт. В него точно ВСС е главен герой - с неособено ласкава оценка.

Дебатите във ВСС продължиха четири часа и накрая беше решено обща позиция да бъде гласувана след седмица - на 11 февруари. Само Калин Калпакчиев предложи да се възобнови проверката по случая "Яневагейт" и да се проверява съдържанието на записите от разговори между бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и уволнената съдийка Румяна Ченалова. Той настоя и прокуратурата да се отчете пред Съвета за периода 2013 - 2015 година, което засега не е направено. ВСС обаче дори не обсъди предложението, като разговорът тръгна в посока "по принцип", коментират в. "Сега" и "Правен свят".

Основен виновник за лошата оценка на ЕК относно ВСС е Христо Иванов, по думите на Румен Боев. За Светла Петкова пък виновни са законите, които ВСС не създава, а само следва. Двамата с Боев посочиха Закона за съдебната власт (ЗСВ) като пречка пред доброто правосъдие. Ако ЗСВ бил наред и ЕК щяла да оцени съдебната ни система по-добре, каза Петкова.

Надълго и нашироко председателят на Дисциплинарната комисия на ВСС Галя Георгиева обясни как е имало проверка на ВСС в Софийския градски съд, а после са последвали дисциплинарни производства срещу съдии. Тя не виждала нищо лошо в това председателят на ВКС да предложи някого за наказание, а не петима членове на съвета, защото и той имал това право по закон. Цитира и осем предложения на Панов и спомена пет на Христо Иванов, две от които срещу Румяна Ченалова и Ивайло Родопски заради синдици, които били в ресора на МП.

Всъщност в доклада на ЕК се отбелязва нежеланието на членове на съвета да предложат хора от старото ръководство на СГС за дисциплинарни наказания. Това стори правосъдният министър по онова време, а в един от случаите Христо Иванов беше подкрепен и от Лозан Панов.

"Медиите си позволяват да отделят внимание на дисциплинарното уволнение на Ченалова. Медиите ни предоставят ежедневни срещи с Ченалова. Това е безпрецедентен случай, в който се обръща такова внимание на един уволнен съдия", възмути се Галя Георгиева.

От заседанието отсъстваха председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов и главният прокурор Сотир Цацаров. Отсъствието на Цацаров беше коментирано от Любомир Авджийски от Института за пазарна икономика (ИПИ) със следните думи: "Действията на главния прокурор, публичните му изказвания, критиките към съдии и журналисти, което е ограничаване на свободата на словото, към депутати, което също ограничава тяхната свобода - той е основен участник във всички скандали. Фигурата на главния прокурор също е компрометирана и се надявам да последва примера на румънския главен прокурор и да остави обществото да прави сериозна съдебна реформа".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес