Необоснована привилегия - така ВСС определи премията от 6 заплати годишно за магистратите и служителите в специализираните съд и прокуратура.
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Още: След като АЛДЕ го изгониха: Пеевски изплю киселото грозде и каза, че сам напуска
Идеята за тази премия идва с предложение от народни представители на ГЕРБ, "Обединените патриоти", "Воля" и ДПС за промяна в Закона за съдебната власт. Депутатите смятат, че този бонус ще е стимул за "специалните" магистрати заради бъдещата им натовареност по случаи и дела с корупция, особено по високите етажи на властта. На поправката в закона ѝ остава само да мине на второ четене в пленарна зала.
"Това ще е необоснована привилегия, която не е обвързана нито с естеството на работата, нито с натовареността на специализираните съдилища. Не се очертава фактическа и правна сложност по делата, която да е различна от разглежданите от общите съдилища. Това е неоправдано изменение на закона, поради което ние се противопоставяме", се казва в становището на ВСС, което ще бъде пратено на парламента и което е цитирана от в. "Сега".
Относно натовареността на "специалните" прокурори и магистрати СГС представи статистика, която сочи, че броят на делата за мащабна корупция по високите етажи на властта е доста малък.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Драгомир Кояджиков, който беше спецсъдия, преди да стане член на ВСС, коментира, че има нужда от увеличение на заплатите за съдебните служители в спецзвената и в Софийския районен съд. Той бил против това да става със закон, но ВСС трябва да намери решение, защото те са твърде натоварени. През последните шест години 25 от 40 служители са напуснали спецсъдилищата. Причината била, че няма стимули да остават там на работа заради дългите съдебни заседания, продължаващи по 7-8 часа. Те отивали на работа в Софийския градски съд, Административния съд - София град и Софийския военен съд.
Пленумът на Висшия съдебен съвет не се съгласи и с проекта за бюджет на съдебната власт, предложен от Министерството на финансите. Съветът залага 629 млн. лв. разходи за догодина, а Министерството на финансите му "отпуска" 590 млн. лв. Обикновено разминаването в сметките е от порядъка на 50-100 млн. лв. Ако бъде приет проектът на държавата, ще има недостиг от 4 млн. лв. за предвижданите за спецправосъдието бонуси. Не е съобразено и увеличението на заплатите в системата, до което ще стигне след вдигането на възнагражденията в бюджетния сектор. Недостиг се очертава и за възнаграждения на съдебните заседатели, както и за консумативите и издръжката на новите сгради на Софийския районен съд и на Софийската районна прокуратура. Кадровиците обаче признаха, че за поредна година не са усвоили средствата, отпуснати им за капиталови разходи.