Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всеки втори не вярва на кабинета "Борисов 3"

18 май 2017, 17:00 часа • 3762 прочитания

Всеки втори не вярва на кабинета "Борисов 3" или обърнато в проценти става дума за 55 на 100.

Кабинетът „Борисов 3“ започва своята работа при 32% доверие, сочат данните от изследване на „Галъп интернешънъл”. Недоверието към този момент е на равнище от 55% и е малко по-ниско от обичайните в последните години стойности над 60%. Според социолозите числото е около познатите нива от предходния мандат. 

„Това дава на новия кабинет известен начален комфорт, макар и малък на фона на предишни исторически периоди. По традиция у нас негативните оценки за институциите надвишават позитивните. В началото на нов мандат обаче ситуацията винаги е по-благоприятна. В идните седмици и месеци стартовият кредит на доверие на кабинета „Борисов 3“ ще може да се установи с по-голяма точност, тъй като обществото тепърва ще свиква със смяната във властта и ще формира началните си впечатления от нея”, отбелязват от „Галъп”.

Служебното правителство е успяло да внесе известно успокоение – недоверието в правителството е слязло от нивата над 60% от края на предходния мандат „Борисов“ до нива от около и над 50%. Същата тенденция личи и по стойностите доверие в парламента. И там с идването на служебното правителство, отношението към институцията на Народното събрание става по-благосклонно – отрицателните оценки „слизат“ от нива над 70% в края на предходния мандат до нива чувствително под 70%. Парадоксално, тези по-благоприятни стойности на одобрение в парламента идват в период, когато той на практика отсъства, подчертават от „Галъп”.

Новият парламент стартира с 24% доверие и 66% недоверие. Според социолозите това са сравнително благоприятни числа на фона на последните години. Разбира се, запазва се цялостната тенденция на подчертан негативизъм към дейността на Народното събрание. И тук по правило в началото на всяко ново управление, доверието традиционно нараства, но тъй като този път липсва сериозна промяна в лицата, стойностите не показват драматични промени. Големите надежди обикновено идват и с нови лица в политиката, подчертават от „Галъп”.

В началото на май 30% са оптимисти за посоката на развитие на страната, 53% са песимисти. Макар песимизмът по традиция да преобладава, като че ли в последните месеци и години има укрепване на позитивните оценки.

Данните са от ежемесечната изследователска програма, позната като Политически и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“, базирана на национално представителни изследвания с извадка ~800/1000 души на възраст 18+ години. Максималното стандартно отклонение при 50%-ови дялове е между ±3,0-3,5%.

Вълната за месец май е проведена в период 4-11 май сред 819 респонденти. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни изследвания на „Галъп интернешънъл” в България от 1992 г. насам. Изследването е възложено, финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл“.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес