Сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров внесоха евродепутатът и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки и народният представител от Обединени патриоти Александър Сиди. В него те настояват Прокуратурата да се самосезира по повод дейността на организацията Български хелзинкски комитет (БХК).
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Патриотите от ВМРО настояват да бъде извършена проверка кой финансира БХК и дали финансиращият орган работи за чужди държави.
Поводът да се обърнат към главния прокурор е писмо от председателя на БХК Красимир Кънев до евроинституциите, в което се настоява да не бъде одобрена кандидатурата на България за домакин на Европейската агенция по лекарствата, защото така щели да бъдат нарушени права на лица с различна сексуална ориентация.
Според Джамбазки и Сиди действията на БХК са насочени срещу интереса на страната ни, пишат още от ВМРО в писмо, изпратено до медиите.
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Твърдо сме убедени, че високообразованите специалисти от Агенцията ще дойдат да работят в България, а не да демонстрират своята сексуална ориентация. Отделно от това уверени сме, че в иначе широките правомощия и компетенции на лидерите на демократично устроения Европейски съюз, до които е адресирано въпросното писмо, не включват извънработните занимания и най-вече личния живот на тези хора, уточняват още Джамбазки и Сиди.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Actualno.com припомня, че Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) предупреди, че може да загуби повечето от служителите си, ако бъде взето решение да бъде преместена в страна от ЕС, която не се харесва на персонала. Агенцията е базирана в Лондон и трябва да бъде преместена от там заради Brexit. 19 страни от ЕС кандидатстват да приютят ЕМА.
В службата било проведено вътрешно допитване сред 900-те души персонал, което установило, че най-предпочитана била кандидатурата на Амстердам, следвана от Виена и Барселона, Милано, Копенхаген, Атина и Дъблин.
Междувременно стана ясно, че ЛГБТИ служителите на агенцията са изпратили писмо до председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, до председателя на ЕП Антонио Таяни и до председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Те се опасяват, че в България може да имат проблеми, тъй като не е ясно дали София ще признае статута на семействата им, щом става въпрос за еднополови бракове.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Цитирано е писмо от 19 октомври 2011 година на МВнР до Българския хелзинкски комитет (БХК), според което България не признава нито брак, нито друга форма на узаконяване на семейството между лица от един и същи пол, независимо дали става въпрос за семейство на български и чуждестранен гражданин или на двама чуждестранни граждани.
Освен това, според БХК, българският съд не защитава от домашно насилие на лица от техен партньор от същия пол, тъй като тълкува понятието "фактическо съпружеско съжителство" като препращащо към определението за брак, което в Конституцията на България и Семейния кодекс е "съюз между мъж и жена". Не се признават и престъпленията на база хомофобия и то от Наказателния кодекс, посочва още БХК.