Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВМРО: Без производство няма държава

27 май 2024, 12:47 часа • 1016 прочитания

Нужно е стратегическо подпомагане на сектори земеделие, туризъм и хранително-вкусова промишленост.Икономиката не трябва да бъде оставяна повече на ултралибералните модели, които създават хаос

Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано

Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?

С тази своя категорична позиция излиза в страницата си във Фейсбук председателят на ВМРО Красимир Каракачанов. В тази безтезисна и напълно хаотична кампания, която водят политическите партии, ние от ВМРО сме категорични, че са нужни ясно послания и точни и конкретни предложения, които да бъдат реализирани след изборите.

Икономиката е основният стълб на всяка държава. Ето защо ВМРО излиза с ясни послания и предложения, по които ще работи в парламента след изборите:

Без производство – няма държава! Затова от ВМРО разработваме план за стимулиране на българското производство. Предлагаме стратегическо подпомагане на сектори земеделие, туризъм и хранително-вкусова промишленост (при която се влагат минимум 80 процента продукти произведени в България).

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

За целта работим за следните мерки:

Народното събрание на Република България да обяви секторите – земеделие, туризъм и хранително-вкусова промишленост (при която се влагат минимум 80 процента продукти произведени в България) за стратегически.

Във връзка с горното да се предприемат незабавно следните мерки:

1. Българската банка за развитие (ББР):

Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство

Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран

Разкрива административни центрове във всички областни градове, по този начин да се даде възможност предлаганите от банката услуги да стигат до повече предприятия и производители.

До началото на 2025 г. въвежда стратегически пакети за сектори земеделие, туризъм и хранително-вкусова промишленост (при която се влагат минимум 80 процента продукти произведени в България), които да включват:

- Най-ниски лихви за кредити до 5 000 000 лв., по-ниски от всички, които се предлагат от банките, опериращи в България.

- Гратисен период за започване за плащане на лихвите между 5 -8 години.

- Да не изисква предприятията от стратегическите сектори да залагат имущество при получаване на кредита, вместо това да се предоставя кредит срещу представени обороти за предходната година/и, както и при възможност предоставяне като обезпечение на придобития актив и забрана за разпореждане с него в гратисния период.

- За стартиращи бизнеси от стратегическите сектори - 95 процента от кредита да се обезпечава от Националният гаранционен фонд към Българската банка за развитие.

- ББР лизинг да разработи стратегически пакети в сектори земеделие, туризъм и хранително-вкусова промишленост (при която се влагат минимум 80 процента продукти произведени в България) - на преференциални условия.

2. Министерство на труда и социалната политика:

- Да разработи мярка за наемане на лица в стратегическите сектори, като броят се определя в зависимост от спецификата на сектора, за срок до 1 година като държавата осигурява средства в размер до 2200 лева за всеки нает (сезонни работници). Дружествата от стратегическите сектори да могат да кандидатстват всяка година за тази мярка.

- Да се измени Кодекса за социално осигуряване по отношение на еднодневните трудови договори. Промяната да позволи лицата, наемани на такива договори за период до 90 дни в календарна година, да запазват правата си в бюрата по труда и да получават обезщетение за безработица.

3. Създаване на Държавна земеделска застрахователна компания, в която държавата да участва с 50%, а другите 50% да се поемат от земеделските производители.

До създаването на тази компания държавата да покрива до 2500 лева на декар годишно от застраховката на растениевъдите и до 75% от застраховката на животновъдите.

4. Министерството на образованието, Министерството на икономиката и индустрията съвместно с представители на стратегическите сектори да разработят 5-годишна програма за развитие на кадрите в секторите.

5. Българска агенция за инвестиции да сертифицира проекти за стратегическите сектори, като например:

- Изграждане и/или възстановяване на напоителни канали, като държавата се задължава да покрива до 60 процента от разходите по проектиране и изграждане на обектите.

- Изграждане и/или възстановяване на инфраструктура (пътища, канализация, енергийна инфраструктура, обслужващи помещения и др.), като държавата се задължава да покрива до 60 процента от разходите по проектиране и изграждане на обектите.

Осигуряване в държавния бюджет за 2025-2028 г. ежегодно по 100 млн. лв. за ремонт и изграждане на напоителни канали и съоръжения чрез „Напоителни системи“.

Разширяване на система на Агенция за борба с градушките за осигуряване на по-добра защита от градушки и увеличение на възнагражденията на работещите с 30%.

Преразглеждане на земеделската политика в частта за разпределение на субсидиите, като се въведе ограничение за субсидиране за един земеделски производител до 10 000 декара на площ, а субсидиите след 2026 г. се изплащат на мярка реализирана продукция, а не на площ или на глава.

Засилване на фитосанитарния контрол за вноса от държави извън ЕС с цел гарантиране качеството на храните и суровините, влагани в хранително-вкусовата промишленост.

Земеделие

През 2007 година България стана част от ЕС, като през всичките тези години стриктно провеждаше общата селскостопанска политика на Съюза. Какъв е ефектът - 17 години след това българското селско стопанство е в колапс. България се превърна в продоволствено зависима държава.

Ето защо е необходима реформа, която да възстанови производството на храни до степен, осигуряваща продоволствената ни независимост. Имаме най-добрите почвено-климатични условия за това.

Натрупаните проблемите са много и ако се заемем с тяхното едновременно решаване, то това няма да даде резултат. Това, с което трябва да се започне, са две фундаментални неща, за които земеделският производител и експерт Красимир Кумчев състави и написа цял план, от който двете ключови точки са:

Първо – да се промени начина на субсидиране. От субсидии на декар и глава животно, следва да се премине към субсидиране на дохода, получен от произведената и продадена непреработена продукция.

Това е начинът да се спрат кражбите в сектора и средствата да отиват при реалните производители.

Второ – да се създаде Земеделска застрахователна компания (ЗЗК) с участието на държавата 50% и самите земеделски производители 50%, която чрез системата на застраховане да гарантира стабилност на стопанствата при възникване на неблагоприятни климатични явления.

И двете предлагани решения гарантират на производителите дългосрочна и предвидима икономическа среда.

Разбира се, без развитие на българската енергетика и без евтина електроенергия няма как да има работещ производствен сектор – затова „Зелената сделка“ трябва да бъде спряна, въглищните ТЕЦ да продължат да работят, строеж на АЕЦ „Белене“.

От ВМРО излизаме с тези предложения, които бързо, убедени сме, ще дадат ефект, защото е крайно време политиката да се случва с идеи, а не със скандали и общи приказки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес