„През 2020 г. един амбициозен човек, президентът Румен Радев, излезе пред институцията, която оглавява, вдигна една ръка, и счупи политическата система. Не знам дали се чувства горд от това; но той не знаеше дори какво ще се случи на следващия ден. Оттам нататък той се превърна в най-успешната сурогатна политическа майка с опита постоянно да влияе на политическите процеси в опит да създаде някакъв продукт, без да се осъзнава, че ролята на президента е съвсем друга“. Това заяви пред БТВ бившият министър на финансите Владислав Горанов.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Според него ръководенето на служебни правителства е объркало представите на Радев къде е ролята на президента. „Не мога да го упрекна, че е нарушил Конституцията. Но всеки момент, в който той не е в изпълнителната власт, той агресира към нея и критикува партиите, взимайки политически позиции, които не са описани в неговите функции. От друга страна, в момента, в който някой от действащите политици се опитва да говори с него като с равен, той започва да претендира, че стои на амвона на независимия „аналого-монарх“, който бидейки избран от народа, не е на тяхното ниво“, каза още Горанов.
Още: Президентът отговори на критиките на премиера за въздушната спешна помощ
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
„Ако иска да влезе в реалната политика, трябва да си изцапа обувките, не става само с юмрук. С желанието си да участва в политиката, той легитимира хора и политически проекти, които нямат необходимите качества, и наруши до голяма степен баланса в политическата система на страната за дълго време. Кирил Петков, Асен Василев и най-първият му министър-председател, те не заслужават тази легитимация, защото нямаха готовност, и всъщност той сам ги нарече „шарлатани“ не аз“, каза още Горанов.
За критериите за еврозоната
Далеч сме от критерия за инфлацията в еврозоната, категоричен е той. „От всички действия, от първия миг, в който Асен Василев се върна в изпълнителната власт през 2021 г., няма нито един повод или причина да смятам, че систематично има действия, които да водят в тази посока. На мен ми се иска Асен Василев да е прав, и 2025 г. да е първия ден, в който прилагаме еврото. За съжаление, обаче, със статистическите данни по отношение на инфлацията, не съм оптимист, че ще получим положителна оценка. Ако това не стане, може да стане и с по-късен доклад, когато изпълним критериите. Стигнах до откритие: сега парламентът се налага да пази фиска от финансовия министър, и това съм го казал ясно на съпартийците си от ГЕРБ. Когато една държава изпадне в такова състояние, значи нещо е сбъркано. Такава беше ситуацията при последното гласуване на бюджета. Например: Асен Василев излизат и казват: дайте да махнем таксата за висше образование, средната такса е около 400 лв., което е чист популизъм“, каза Горанов.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: МВР дали на прокуратурата сигналите за корупция в президентството