Владислав Горанов: Няма да удължаваме извънредното положение

04 май 2020, 19:30 часа • 6511 прочитания

Няма да предлагаме удължаване на извънредното положение по смисъла на Конституцията. Това каза на брифинг в Министерски съвет министърът на финансите Владислав Горанов.

Още: Проф. Палангурски за 3 март: Този празник не обединява нацията, веят се чужди знамена

Още: Никола Минчев: България няма интерес от свят, в който големите си разпределят сфери на влияние

Правителството ще предложи на Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето. По думите на Горанов противоепидемичните мерки ще продължат поне два месеца след изтичане на извънредното положение, тоест до 13 юли. 

"Действието на някои норми ще продължи още два месеца. Министърът на здравеопазването и главният държавен санитарен инспектор ще установяват противоепидемични мерки. Ще предложим законопроект, който, надявам се, с коалиционните партньори и другите партии, да бъде приет преди изтичане на извънредното положение", каза Горанов. Той допълни, че мерките, ориентирани към икономиката и регламентирани в Закона за извънредното положение, също ще бъдат удължени с новия законопроект. 

Проектозаконът ще бъде обсъден утре с коалиционните партньори и ще бъде внесен в Народното събрание. Два месеца след 13 май ще действат нормите от Закона за извънредното положение, които са от социалния пакет за защита, както и тези, свързани с вземания на гражданите от съдия-изпълнител, например. Запори няма да се налагат в следващите 60 дни след отпадането на извънредното положение.  

Още: Росен Желязков посочи как България вижда справедливия и траен мир в Украйна (ВИДЕО)

Още: Официално: Божидар Божанов се отказа от депутатския си имунитет

Ананиев с извънредни правомощия

Ще бъдат внесени промени в Закона за здравето, които да регулират правомощията на здравния министър за продължаване на противоепидемиологичните мерки. Те ще бъдат въвеждани по предложение на главния държавен здравен инспектор, а по места - на РЗИ на съответната територия.

Някои от социалните мерки ще продължат дори до септември. След 13 май обаче се възобновява работата на съдебната система в пълния й обем. Ще се разглеждат не само спешни наказателни дела, но и дела в гражданското съдопроизводство, обясни правосъдният министър Данаил Кирилов.

"Пристъпваме към действия за постепенно възстановяване на социално-икономическия живот“, обобщи Горанов.

Още: Чакъров с ултиматум към управляващото мнозинство, иначе ще преосмислят подкрепата си

Още: Караджов: Жп тунелът при Вакарел ще се преработва

Здравният министър Кирил Ананиев обясни обаче, че ще продължат някои мерки.

Ще има и промени в просветния закон, които да регламентират отпадането на НВО за 4 и 10 клас. Приемането на ученици в 11 клас ще се извършва само по оценките от удостоверението на първия етап от средното образование.

Права-още два месеца, задължения - според обстановката

Мярката 60/ 40 ще продължи своето действие до 30 юни. Това каза министърът на транспорта Росен Желязков по време на брифинга. „Ако на мен се пада ролята да обобщя, първо на 13 май извънредното положение отпада поради изтичане на срока, за който е обявено. Приетият днес като проектозакон, който ще бъде предложен утре на вниманието на парламента не обхваща изчерпателно всички случаи за уреждане на преодоляване на последиците от пандемията. Той е една рамка за връщането на нормалността в икономичесикя, политически и стопански оборот в страната. От гледна точка на ограничителните мерки те се концентрират само в министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен санитарен инспектор. Затова те са изчерпателно изброени“, каза още министърът.

Желязков обясни, че останалите мерки са заложени в преходни и заключителни разпоредби в законопроекта "касаят всички онези права, които по Закона за извънредното положение, които преустяноняват действието си към 13 май следва да продължат действието си до прекратяване на извънредното положение. Това е предвидено да има плавен преход към възстановяването на стопанския оборот“, каза още министърът.

Тепърва предстои среща на Националният съвет за тристранно сътрудничество, както и на отрасловите съвети да взимат конкретни решения, допълни той.

Вижте още:

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 4 май

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес