По инициатива на екипа на ОССЕ, който ще наблюдава изборите на 26 март, лидерът на ВОЛЯ Веселин Марешки се срещна с Роман Якич – ръководител на мисията. Гостът постави няколко теми за обсъждане като например – достъпът на извънпарламентарни партии като ВОЛЯ до медийни изяви в предизборната кампания, държавните субсидии на партиите, възможностите за бъдещи партньорства в рамките на новия парламент и др.
Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва
Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"
„Никак не е приятно в 21 век, в една европейска държава, каквато е България, ние отново да говорим за корупция, за манипулация на изборите, за специално наблюдение на процеса. Ето това е също една от причините да се появи нашата формация. Статуквото продължава да играе по стари сценарии, които сме гледали много пъти. Ние сме единствените с почтени послания към избирателите”, каза Веселин Марешки. В отговор на въпрос на госта, той подчерта, че темата за коалициите няма как да е на дневен ред, преди да са се произнесли избирателите. Едва след като стане ясно кой какво доверие е спечелил на 26 март, тогава ще може да се коментира и тази тема.
„Ние имаме 6 ключови за управлението мерки в програмата си и принудихме и останалите да говорят за тях- например борбата с корупцията и картелите”, заяви Марешки. По думите му, политическата ни система така е изградена, че възпроизвежда статуквото и това е проблем, срещу който ВОЛЯ се изправя. В отговор на въпрос, той изтъкна отрицателното си отношение към държавната субсидия за партиите като подчерта, че нерядко тя e параван за прикриване на други, нелегитимни приходи в партийните каси.
Двете страни се договориха наблюдателите на ВОЛЯ да информират мисията на ОССЕ у нас за евентуални нередности в изборния процес.
* Платена публикация
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лази ли Борисов по гърба на Пеевски? Депутат от ПП-ДБ за новото мнозинство
Още: ДПС на Доган може и да дръпнат килимчето на кабинета, но ГЕРБ разчита на гърба на Борисов
Купуването и продаването на гласове е престъпление