Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Венецуелската афера в България - данни и слухове кой е замесеният българин

13 февруари 2019, 20:00 часа • 13260 прочитания

Коя е българската банка и кое е лицето-доверител, открило сметка и подсметки, през които са преминавали пари на Държавната петролна компания на Венецуела ("Петролеос де Венесуела"/PDVSA)? Никоя официална институция и никое официално държавно лице до момента не обелва и дума, но в медийното пространство вече има спекулации и посочване на имена – на банката на Петя Славова "Инвестбанк" и на Цветан Цанев.

Кой всъщност е Цветан Цанев? Името му се появи в материал на разследващия сайт "Биволъ" по аферата с либийския танкер "Бадр". Припомняме, че екипажът на либийския танкер беше скандално заменен, с оторизацията на служители на "Гранична полиция" и въпреки течащо съдебно дело, което завърши в крайна сметка в полза на либийците. Загубилият ищец е "Булгаргеомин" – правоприемник на де факто едноименна външнотърговска фирма от времето на комунистическия режим, занимаваща се основно с минно дело. Но в материала си "Биволъ" посочва, че зад дружеството стои Цветан Цанев – "трафикант на каптагон от времената на ДС".

За какво става въпрос - стар репортаж на "Дарик радио" и материал на БНТ разкриват детайли. През 1991 година е образувано дело заради износ на каптагон под шапката на Държавна сигурност към Близкия изток и Африка, започнал още през 1981 година. По делото се посочва, че каптагонът е произвеждан в изпълнение на програмата за набавяне на валута, написана първо от валутната комисия на ЦК на БКП с председател Андрей Луканов, но самото дело е прекратено с аргумент, че по две международни конвенции (за упойващите вещества от 1961 година и психотропните вещества от 1971 година) действието на психотропните вещества е различно от това на наркотиците и каптагонът не бил наркотик.

Щрих относно личността на Цанев добавя и журналистът Григор Лилов в личния си профил във Facebook: "Това лице се оказа забъркано според разследване на центровете за журналистика IRPI, ANCIR, CORRECTIV с QUATTROQUATTI и в търговията с диаманти в кървавата етническа война в африканската държава Сиера Леоне". Лилов посочва, че Цанев е адвокат и прави връзка между него и "Инвестбанк" - през германския гражданин Хенри Хенрион, също замесен в диамантената афера с участието на Коза Ностра и мениджър във фирмата на Цанев "Руспетролеум", контролирала швейцарската фирма "Петро Алайънс АГ38", чийто представител в България е Димитринка Лазарова Андреева - член на Надзорния съвет на "Инвестбанк" и представител на интересите на оманския акционер Адил Саид Ахмед Ал Шанфари, който е акционер в "Инвестбанк" от 2012 година, с около 30% дял. А връзката тук, пак според Лилов, е кръгът „Монтерей” и генерал Любен Гоцев.

Според "Биволъ" Андреева и Цанев са свързани и по друга линия – "Булгаргеомин", чрез швейцарската фирма "Тектона", където Андреева е била управител. "Тектона" на практика е един от акционерите в "Булгаргеомин", когато де факто дружеството се преражда след приватизация на активите му през 2013 година от "Консорциум БГМ" и където всъщност е делът на "Тектона". Същевременно, по времето, когато Цанев е собственик на "Руспетролеум", управител на фирмата е Асен Кавдански, като "Биволъ" твърди, че точно Кавдански се отива нотариус Елена Андреадаки, заедно с гръцкия бизнесмен Георгиос Лапас, за да изготвят морска ипотека върху танкера "Бадр", а след това Андреадаки отрече да е слагала подписа си под тази ипотека.

Иначе в момента Адил Саид Ахмед ал Шанфари ръководи бизнеса на "Шанфари Груп". А според Григор Лилов Шанфари всъщност е проводник за оръжейния бизнес към ембаргови зони и то още от времето на първия мандат на Георги Първанов като президент.

Припомняме, че в края на януари САЩ блокираха активи за 7 млрд. долара на Citgo - американското подразделение на "Петролеос де Венесуела"(PDVSA).

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес