Представители на Венецианската комисия обсъдиха съдебната реформа с парламентарно представените партии. Очаква се в рамките на две седмици Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия) да обяви своето становище в нарочен доклад.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
След срещата Данаил Кирилов, председател на правната комисия в парламента уточни, че основно представителите на Венецианската комисия са събрали информация за напредъка на съдебната реформа след последната промяна на Конституцията.
"При последното изменение на Конституцията за разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии, водеща бе ролята на Венецианската комисия и тяхното становище", коментира Кирилов. По думите му сега в тези разговори акцентът е бил изборът на членове от професионалната квота във ВСС както и предстоящата процедура по избор на членове от парламентарната квота.
Всички те се реализират по нови правила и вниманието е било насочено към тях и постигнатата публичност при избора на магистрати. Друг акцент от срещата са промените в Закона за съдебната власт, реализирани през 2016 г. и 2017г.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Валери Жаблянов от левицата, коментира че позицията на БСП е последователна по този въпрос. По думите му голяма част от въпросите, обсъдени с представителите на Венецианската комисия, са били повдигнати и по време на дебатите в правна комисия при номинирането на кандидатурите за членове на ВСС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
"Става въпрос за разпределението на съдилищата от страната, за професионалното израстване на магистратите, за нивата на заплащане, поредица от въпроси, които бяха обсъдени", коментира още Валери Жаблянов.
Борис Ячев от ПГ "Обединени патриоти" подчерта, че патриотите имат свои виждания, както във връзка с промените в Закона за съдебната власт, така и за продължаването на съдебната реформа.
Емил Димитров - Ревизоро бе още по-категоричен. "Всички държим на независимата съдебна власт, но от друга страна се притесняваме, когато част от магистратите се опитват да се занимават с политика, включително със свои политически крила."
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
"Помолих за обективност в доклада им", коза още Димитров.
Хамид Хамид от ДПС изтъкна положителната оценка на последните законодателни изменения в съдебната система. "Както разбрах, оценката на Венецианската комисия също е положителна", коментира Хамид. "Когато променяме Закона за съдебната власт винаги искаме становище от тях, така че е редно да си кажат впечатленията от промените", категоричен бе Хамид относно срещата.