Проектът за промени в Конституцията очевидно е някаква сглобка на идеите на трите парламентарни групи и са направени компромиси - всеки е отстъпил от нещо и е прибавил нещо свое. Това мнение изрази в "Още от деня" по БНТ Велислав Величков - председател на инициативата "Правосъдие за всеки".
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Още: "Правосъдие за всеки" видя капани в предложението на ДПС за Конституцията (ВИДЕО)
Величков се е изненадал, че предложенията са минали "на ръба" за следващо обсъждане. "При 166 вносители имаше 161 гласа. Очевидно имаше отсъстващи народни представители, а е рисково в такъв ден да се отсъства, защото ако бяха 159, целият конституционен проект пропадаше и трябваше да се внася наново", заяви той.
Още: Адвокат Величков: Длъжността главен прокурор е вредна
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Самите вносители осъзнават, че някои от текстовете не са добре написани и че имат противоречия с основни принципи, коментира Величков. "Ще ги ревизират, предполагам, между първо и второ четене. Ние казахме ясно нашите възражения, заради които се оттеглихме от споразумението с ПП-ДБ от този проект", допълни той.
Още: Заради промените в Конституцията "Правосъдие за всеки" излиза от споразумението с ПП-ДБ
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Величков предполага, че ако гласуването през декември мине успешно, ще се появят нужните текстове, които да направят реална, а не имитативна съдебна реформа. Като имитативна определи заявката, че се ограничават правомощията на главния прокурор. "При внимателно прочитане на текстовете става ясно, че това не е така", категоричен бе председателят на „Правосъдие за всеки“.