Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) продължава да е без назначен постоянен председател вече трети месец, след като през юли дотогавашният й ръководител Пламен Георгиев подаде оставка, пише "Сега". Изданието обяснява, че управляващите увъртат и се опитват да се измъкнат от отговор на въпроса кой ще бъде новият ръководител.
Представителите на мнозинството шикалкавят и си "прехвърлят топката" в затворен кръг, като твърдят, че никой не знае нищо за бъдещия кандидат. Пред в. "Сега" министърът на правосъдието Данаил Кирилов обясни, че също не е запознат кой и кога ще заеме председателския пост на КПКОНПИ. Противно на това, запитани депутати от ГЕРБ пък препращат за информация точно към Кирилов, а той отново затваря кръга, насочвайки питащите журналисти към народните представители. Мотивът на депутатите, с който те "прехвърлят топката", е, че правителството нямало отношение по казуса.
Всъщност формално последната дума за избора имат именно народните представители, а Министерски съвет определя кой да бъде издигнат на поста.
Междувременно, председателят на ресорната парламентарна комисия Борис Ячев (НФСБ) заяви, че е информирал правителството за изтичащия срок за издигане на кандидатури. Той посочи, че докато депутатите са във ваканция, предложения може да даде и изпълнителната власт. Ячев каза, че е в готовност, ако се наложи, да свика извънредно заседание на комисията.
Към момента временен председател на Антикорупционната комисия е нейният заместник-председател Антон Славчев, който обаче няма юридическо образование. А такова се изисква за заеманата длъжност. Припомняме, че той, както и бившият шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев, също е замесен в аферата "Апартаментгейт" - при това дори с по-голяма тераса от тази на Пламен Георгиев. Въпреки това, Славчев остана начело на Антикорупционната комисия.