"Вече не сме "жълтопаветна партия": Ивайло Мирчев и Божидар Божанов са новите съпредседатели на "Да, България"

27 април 2025, 18:21 часа • 3180 | прочитания

Ивайло Мирчев и Божидар Божанов са новите съпредседатели на партия "Да, България", които са част от коалицията "Демократична България". Това стана ясно след края на четвъртата национална конференция на либералната формация в неделя и след няколкочасови дебати и дискусии относно бъдещите големи цели и приоритети пред партията. Решението е било взето с 443 гласа "за" или 66% от гласовете, а двамата лидери ще могат да посочват до трима заместник-председатели с конкретни ресори.

Дотук се стигна след приемане на изменения и допълнения на устава на партията, с които бе осигурена възможността лидерството да не бъде еднолично. По този начин двамата депутати от коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" ще поделят съпредседателството на формацията си. Важните теми пред движението ще бъдат развитието в следващите три години и подготовката на демократичната общност за предстоящите президентски избори през есента на 2026 г. По непотвърдена информация дебатите около промяната на партийния устав са били разгорещени, тъй като са били направени над 50 предложения. По време на конференцията делегатите на "Да, България" избраха още Национален съвет (сред 96 кандидати) и Национална контролна комисия (сред 11 кандидати).

Още: Христо Иванов към "Да, България": Промяната става през властта, не само с протест (ВИДЕО)

След обявяването на резултата Божанов е обявил пред делегатите, че предстои двамата да модернизират партията и страната. От своя страна Мирчев е допълнил, че колективното начало ще е ключово за партията, като основните приоритети ще са модернизацията и надграждането на "Да, България", пише "Дневник".

Кои са новите лидери?

Божидар Божанов е едно от най-разпознаваемите лица на "Да, България" и дългогодишен депутат. Той е актуалният рекордьор по получен преференциален вот на изборите от октомври 2024 г., когато получава 10 472 лични гласа. Божанов е IT експерт, предприемач и основател на компания за информационна сигурност. В това си качество той става и първият български министър на електронното управление, като заема този пост в правителството на Кирил Петков. Заради твърдения за оказван му натиск за обществена поръчка, направени от зам.-министърът по това време Александър Йоловски, в края на февруари и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Божанов. Той сам се отказа от защитата си и определи думите му като "изфабрикувани глупости".

Трите основни цели за партията според визията на Божанов ще бъдат свобода, законност и модернизация, като "темата с върховенството на правото и борбата с корупцията остава актуална, а нуждата от реформи в съдебната система, макар и на законово ниво, не е отменена с отмяната на промените в Конституцията", коментира той пред "Дневник". "Да, България" има много силни личности в много области в страната, които с преференциалния си резултат показват, че отдавна не сме "жълтопаветна партия", казва той.

Още: Божидар Божанов: Вотовете на недоверие се превръщат в пиарски изяви

Ивайло Мирчев е също дългогодишен депутат от партията вече в пет парламента. Той е сред учредителите и член на Изпълнителния съвет на формацията. Мирчев е икономист и основател на две български IT компании с успешни продукти за международния пазар, той е един от създателите на дигиталната платформа за честни избори "Ти броиш".

В предизборната си платформа той фокусира вниманието си върху развитието на организационни структури и разгръщане на експертния капитал на "Да, България" с развитие на вътрешнопартийните програми за обучение за изграждане на добре подготвени кадри, готови да заемат управленски позиции. Отново пред колегите от "Дневник" Мирчев подчертава, че ключов приоритет за партията ще бъде модернизацията на страната, който върви заедно с върховенството на закона и борбата с корупцията. Мирчев също е на мнение, че "Да, България" отдавна е излязла от стереотипа "жълтопаветна партия", въпреки че голямата част от избирателите ѝ са от градовете. "Имаме 80 местни организации в страната, а 20% от общинските съветници на "Да, България" са български турци".

Още: "Като руски туристи": Депутати от "Възраждане" снимат новия изтребител F-16 Block 70 (ВИДЕО)

Иначе общо шестима бяха кандидатите за лидерския пост на "Да, България", като освен избраните претенденти бяха още депутатите Елисавета Белобрадова, Надежда Йорданова и Свилен Трифонов, както и общинския съветник Веселина Александрова.

В часовете на гласуването обаче стана ясно, че Белобрадова се е отказала от лидерската надпревара и е подкрепила за двойка съпредседатели Надежда Йорданова и Божидар Божанов. Малко по-късно обаче и самата Йорданова се е отказала, като е подкрепила именно Божидар Божанов и Ивайло Мирчев.

"Джинът е пуснат от бутилката"

По-рано днес четвъртата националната конференция на "Да, България!" започна с програмна реч на председателя в оставка Христо Иванов. През юни миналата година той се оттегли като лидер на формацията заради изборния резултат на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" с думите "ако трябва курбан - ето курбан".

"От моята оставка мина достатъчно време, за да е необходимо аз да правя равносметка", коментира той. Иванов подчерта, че има потенциал, съсредоточен в "отборното начало" на "Да, България", като според него партията има общност, капацитет, политическо умение. "Необходими са ни авторитетни фигури, които да задават тона, тезиси, на които да се стъпва. Има от какво да избираме, има идеи, хора, характери, профили. Ние искаме властта. Трябва да излезем от протестно-корективния режим. Ние не искаме властта заради властта и мисля, че сме го показвали, но трябва да разбираме, че не можем да не поставяме във фокуса на политическите си усилия взимането на властта като ясна и категорична цел", смята Иванов.

Особено впечатление направиха думите му: "Трябва да надраснем културата на това, че ние сме една протестна общност, която емоционално и сезонно се мобилизира, спира нещо, после се изпокара и се разотива. Повече не можем да си позволим да оперираме по този начин".

Още: "Митов не слуша Борисов": ДБ с нови разкрития за скандала в ГДБОП (ВИДЕО)

В изказването си Иванов засегна темата за отбранителната система, за сигурността, за бъдещето на НАТО и Европейския съюз, за развоя на ситуацията в Украйна, технологичните промени и др. "Джинът е пуснат от бутилката", посочи той. Христо Иванов очерта четири големи задачи - гарантиране на свободата, човешкото достойнство; поставяне на сигурността в центъра на всички политики; модернизация и конкурентоспособност и гарантиране на принадлежността в ядрото на Европейския съюз. Той призова усилията на формацията да бъдат насочени към привличане на средната класа.

В началото на форума беше прочетен поздравителен адрес от Атанас Атанасов, лидер на "Демократи за силна България", също част от ДБ. "Нашето обединение е най-дълго просъществувалото в тази част на политическото пространство", се казва в поздравлението. Беше изтъкнато още, че ДБ остава най–силният гарант за запазване на европейския път на страната, но коалицията е в риск от изолация в българския парламент, което налага да бъдат положени системни усилия за увеличаване на електоралния потенциал на партията.

Във видеообръщение съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков призова да се запази доверието. "Аз съм оптимист за нашата демократична общност. Само заедно можем да достигнем заветната цел за една правова държава, където има справедливост, където всички имат равен старт", подчерта Петков, цитиран от БТА.

Кметът на София Васил Терзиев поздрави "Да, България" също във видеообръщение, в което заяви, че целта е дългосрочна битка за нов тип управление, с реални действия. Поздравителен адрес беше прочетен и от името на "Синя България" и политическа партия "Никола Петков".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес