Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В схватката на изпълнителна власт с прокуратура валят призовки (ОБЗОР)

08 февруари 2022, 18:20 часа • 5750 прочитания

От лятото на 2021-а година напрежението между изпълнителната власт и прокуратурата продължава да расте с всеки изминал ден, а призовките валят с още по-пълна сила от началото на тази годината.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

След като официално бе дадено право от Конституционния съд (КС), правосъдното министерство в лицето на министър Надежда Йорданова се готви да поиска повторно оставката на главния прокурор Иван Гешев. Той обаче сякаш бързаше да изпревари събитията и още вчера (7 февруари) даде ясен знак - призова на разпит премиера Кирил Петков и началничката на кабинета му Лена Бориславова. Поводът - главният прокурор очаква да получи списък с имената на всички лица, които Петков е споменал по време на срещата им в петък.

Срещата Гешев - Петков

От държавното обвинение обясниха, че по време на срещата министър-председателят е посочил имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност. От своя страна Гешев е разяснил, че съгласно Конституцията и законите на страната, разкриването на престъпления е правомощие на изпълнителната власт, в частност на МВР, които при установяване на данни за извършени престъпления следва незабавно да уведомят прокуратурата.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

На срещата Гешев е поискал да не бъдат закривани специализираните съд и прокуратура, чиято дейност по думите му дава резултат. Премиерът от своя страна е потвърдил решението, че двете специализирани звена трябва да бъдат закрити заради слабите им резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, както и други системни недостатъци.

Премиерът в контраатака

Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС

Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество

След като от обвинението обявиха, че започват проверка на споменатите от премиера и шефа на кабинета му имена, Петков обяви, че с удоволствие приема поканата на прокуратурата, но "ще иска да попита и някои въпроси".

"Прокуратурата установи ли коя е Мата Хари, направила ли е разследване дали тя е вкарала кюлчетата и пачки в чекмеджето на г-н Борисов или те са си били там?”, попита Петков.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Вторият му въпрос е по закона "Магнитски". "Васил Божков вече има доста обвинения. Има ли допълнителни разследвания за другите хора, описани по "Магнитски" – Пеевски, Манолев, Желязков", каза още Петков.

Той повдигна и темата за разследването на Антикорупционния фонд "Осемте джуджета", връзката между отпуснат от Българската банка за развитие заем и факта, че Делян Пеевски е бил акционер в "Булгартабак", парите от "Автомагистрали" и връзката им с ГЕРБ.

ВСИЧКИ ВЪПРОСИ НА ПРЕМИЕРА - ВИЖТЕ ТУК.

Прокуратурата се оплака от натиск

Междувременно на брифинг разследващите органи се оплакаха от "индиректен натиск чрез изказвания в медиите" на премиера и вътрешния министър:

"Представител на изпълнителната власт и която и да е друга власт не следва да се намесва в работата на прокуратурата. Не може директно или индиректно да се оказва натиск кой да бъде привлечен като обвиняем – това се върши индиректно през медиите. Обвинение се повдига след достатъчно доказателства. Преценката за това дали е извършено такова престъпление се прави от наблюдаващият делото прокурор, представители на изпълнителната власт не могат да се намесват в тези въпроси. Това би трябвало да се знае от министър-председателя Кирил Петков, както и от вътрешния министър. По отношение работата на разследващите органи - не трябва да се оказва намеса от страна на техните висшестоящи ръководители. Това се прави индиректно чрез изказвания в медиите", бе обявено на брифинга.

Пеевски не си мълчи

От всички "засегнати" имена във въпросите на премиера - в типичен негов стил се изказа Делян Пеевски, който призова "Кирил Петков да намали спускането по снежните магистрали", каквото и да значи това...

Пеевски отрече да има нещо общо с темата за "златните паспорти" и подчерта, че вярва в американското правосъдие и "истината относно налагането на санкциите по "Магнитски" рано или късно ще излезе на яве". На питането на премиера дали има директна връзка между заема на ББР и факта, че Пеевски е бил акционер в "Булгартабак", депутатът от ДПС заяви, че той е подал молба БНБ да провери кредита, който Българската банка за развитие е предоставила на "Булгартабак", с оглед евентуални нарушения.

Обиски в министерства и агенции

На фона на всичко това започнат обиски в три министерства и Българската агенция за инвестиции, оглавявана от Стамен Янев. Стана ясно, че специализираната прокуратурата е образувала досъдебно производство във връзка със сигнал за придобиване на българско гражданство по натурализация чрез инвестиции - така наречените "златни паспорти".

Прокурори са изискали информация и документация от Българската агенция за инвестиции, от Министерството на икономиката, Министерство на правосъдието, както и от дирекция "Миграция" при МВР.

За случая ще бъдат уведомени Европейската комисия и Европейският парламент. От спецпрокуратурата не казаха дали изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Стамен Янев ще бъде привлечен като обвиняем.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес