В общо 93 групи за приятелство участват депутатите в 49-ото Народно събрание. Най-многочислената е тази със САЩ (77 души), а най-малка - с Гвинея (2 депутати).
Това показа справка на Actualno.com в регистрите на парламента. Съществуването на тези групи имат за цел единствено дипломатически контакти и отношения, като за разлика от парламентарните комисии не носят допълнителни доходи на депутатите. Няма и ограничение за това в колко групи може да участва един народен представител.
Кой къде членува?
Оказва се, че в съставите на групите се забелязват интересни детайли от гледна точка на членовете в тях. В най-голямата група за приятелство с Щатите например няма нито един депутат от "Възраждане", а председател на групата е самият Бойко Борисов.
От друга страна пък проруската партия напълно очаквано е заела ръководните позиции в групите за приятелство със страни като Беларус (7 депутати), Китай (60 депутати) и Русия (29 депутати), съответно от депутатите Даниел Петров, Цончо Ганев и Николай Дренчев. Прави впечатление, че в групата за Русия на практика няма нито един народен представител от евроатлантическите партии ГЕРБ-СДС и от ПП-ДБ.
Още: "Възраждане" издига Петър Волгин за евродепутат? (СНИМКИ)
Друга интересна група за приятелство е тази с Украйна, в която има 23 депутати. Председател е Иво Мирчев от ПП-ДБ, а напълно очаквано в групата няма нито един депутат от "Възраждане".
Европейските страни
Най-многочислени са групите за приятелства с различни европейски страни. Сред тях са:
- Италия - 64 депутати - председател: Йордан Цонев (ДПС)
- Германия - 59 депутати - председател: Екатерина Захариева (ГЕРБ)
- Испания - 54 депутати - председател: Росен Желязков (ГЕРБ)
- Великобритания - 46 депутати - председател: Даниел Митов (ГЕРБ)
- Франция - 42 депутати - председател: Драгомир Стойнев (БСП) и т.н.