В оставката на Мустафа Карадайъ единствената изненада е времето на подаването й, което е неговото лично решение. Иначе неговите позиции в партията отдавна са разклатени. Това коментира журналистът Валерия Велева пред БНР. ОЩЕ: Мустафа Карадайъ подаде оставка като лидер на ДПС
По думите й в структурите на партията от две години начинът на управление на бившия вече лидер не се приемат. "Толкова силно беше напрежението, че в един момент Ахмед Доган реши рязко да се намеси и да вземе партията на "ръчно управление", заяви тя. Според нея самият Карадайъ е разбрал, че партията вече го отхвърля.
Заявките за липсата на доверие към него от страна на Ахмед Доган са дадени още с определянето на Делян Пеевски за съпредседател на Парламентарната група на движението и с оттеглянето на Карадайъ от кампанията за местните избори. В реципрочен план това са и ходовете за пълно легитимиране на фигурата на Делян Пеевски в ДПС.
ОЩЕ: Кой ще оглави ДПС - Делян Пеевски или Хасан Азис: Политолози за рокадите в партията
Според Валерия Велева промяната означава връщане на принципите за взимане на колективни решения, за уважение на структурите, означава неизползване на агресивен език и поведение към членове на движението, а вероятно ще означава и връщане на знакови имена в партията, които в последните 2-3 години са били елиминирани. Това означава и връщане на ДПС във функцията му да продуцира политика, а не да говори непрекъснато за идентичност и за език на омразата.
По думите й връщането на Доган е знак за представянето на ДПС като светска партия, позициониране на Запад, не толкова като подчертаване на етническия състав на партията.
"ДПС ще продължи да подкрепя конституционната, а и другите важни реформи в страната, даже партията ще продължи да бъде още по- стабилизаращ фактор", прогнозира Валерия Велева.