Устройствата за видеонаблюдение на изборите ще бъдат 12 000

08 март 2023, 10:51 часа • 2170 | прочитания

Устройствата за видеонаблюдението за изборите на 2-ри април ще бъдат 12 000. Има и резерв от 1000 допълнителни бройки. Това каза Атанас Мазнев, зам.-министър на електронното управление, в ефира на Нова нюз.

Още: "Ще има бавене докато се приеме бюджета": Ивелин Михайлов с прогноза кога ще влезе "Величие" в НС

Още: Цветелина Пенева: Решението на КС е заради многобройните нарушения, говорим да подправяне на бюлетини

ОЩЕ: От ЦИК признаха, че може да няма видеонаблюдение на изборите

"Предложихме на Министерския съвет три варианта със съответните анализи за видеонаблюдението по време на изборите. Какви ще са устройствата зависи от изпълнителя на обществената поръчка. Стойността е близо 6,5 млн. лв. Това е оптималната цена", допълни той.

Мазнев уточни, че става дума за цялостно техническо решение – видеонаблюдение и видеозаснемане, което ще започне да функционира когато приключи изборния ден.

Още: ЦИК потвърди: Партия "Величие" ще има 10 депутати в 51-ия парламент

Още: Проф. Даниел Вълчев: Вижда се, че това са били едни безобразно проведени избори

Зам.-министърът обясни какви ще бъдат стъпките при използването на видеонаблюдението. Той каза, че те са максимално опростени, предвидено е и да се направи демонстрация как работят устройствата, след като те бъдат избрани.

„Видеозаснемането надгражда честността и прозрачността на изборите. То не е решаващо за това, но е допълнителна гаранция“, допълни Мазнев. Той посочи, че там където няма достатъчно добър интернет ще има видеозапис, а във всички останали секции, в които има интернет ще може да се гледа онлайн. Мазнев уточни, че в определен сайт ще има възможност всеки да може да проследи на живо броенето на бюлетините.

Зам.-министърът коментира и електронното гласуване в Естония. Той каза, че „лека – полека вървим към следваща стъпка - дигитализация, цифровизация, изкуствен интелект“. Мазнев посочи, че се работи в посока за електронно онлайн гласуване.

 

Още: Правителство оцеля, правителството си замина: Новото разпределение на депутатите

Още: С дебат за гъбарите: Стегнато мина второто чете на бюджета на ДОО през комисия

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес