Днешното заседание на Народното събрание започна с ожесточени спорове, свързани с първото четене на промени в Закона за Българската народна банка (БНБ) и обсъждането на състава на парламентарните комисии. Въпреки амбициозния дневен ред, предложението на Министерския съвет за промени в закона не успя да получи подкрепа.
Предложението предвиждаше управителят или подуправителят на БНБ да подаде оставка, ако приеме поста на служебен премиер. То обаче беше отхвърлено с 93 гласа "против" и 101 "въздържал се" от общо 215 присъстващи депутати. Единствено групата на "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) гласува в подкрепа на промените. Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Напрежението в залата се покачи, когато лидерът на проруската партия "Възраждане" Костадин Костадинов изнесе декларация, в която заяви категоричното несъгласие на партията си България да се присъедини към еврозоната. "Обещахме ви нещо още в първия ден на това управление – няма да допуснем България да влезе в еврозоната незаконно. Ако трябва, ще ви запалим", каза той.
Костадинов подчерта, че според него новото правителство ускорява процеса на премахване на българския лев и унищожаване на валутния борд. Той допълни, че "някои политици се облизват за парите от резерва на валутния борд", намеквайки за корупционни мотиви зад действията на управляващите.
Дебатът
Думите на Костадинов предизвикаха реакция от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, която му направи забележка за използвания език. От своя страна, председателят на бюджетната комисия Делян Добрев (ГЕРБ) критикува изказването, като посочи, че то не е по темата на законопроекта. Още: Окончателно: Парламентът прие ключов закон за влизането в еврозоната
Мартин Димитров от ПП-ДБ защити законопроекта и призова опонентите си от ГЕРБ да обяснят защо не го подкрепят. "Европейските централни банки трябва да бъдат независими. Това управителят или подуправителят да подаде оставка, ако стане премиер, гарантира именно тази независимост", заяви той.
"В бюджетна комисия казах, че този законопроект е излишен. Първо - тези конституционни изисквания, които определят кой може да бъде избиран за премиер все още са в сила. Второ - материята е уредена още миналата година с друг законопроект какво се случва с тези лица, които приемат да бъдат премиери. Трето - не виждам връзка, ако едно от лицата - дали от БНБ, или Сметната палата, сметне да изпълнява функцията на премиер за 3-4 месеца с какво независимостта на институцията ще бъде накърнена", попита Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало". Още: На финалната права: Депутатите гласуват важен закон за приемане на еврото
След повече от час дебати всички парламентарни групи, с изключение на ПП-ДБ, гласуваха "против" или "въздържал се" на предложените промени.