Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Юнкер: България е пример за изключителни успехи, но има да се бори с корупцията

17 януари 2018, 12:52 часа • 1290 прочитания

България е пример с изключителните си успехи, но има да работи още много, най-вече в борбата с корупцията. Това каза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по време на представянето на приоритетите на българското европредседателство в Европейския парламент.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

"Едно от най-приятните неща в българското председателство е, че ще виждам добрия си приятел Бойко по-често", започна в шеговит тон изказването си Юнкер.

"Това е първото европредседателство на България. През 1997 г. взехме решението за разширяване на Европа, а през 2005 г. подписахме договора за присъединяване на България. Спомням си този ден, като да беше вчера. Усетих това щастие, надеждата и радостта, която изпитваме и днес. В историята винаги има светлина и това беше важен ден в историята. Много държави-членки казваха, че човек трябва да е решителен, търпелив и смел, за да успее и вие бяхте такива", заяви председателят на ЕК.

Юнкер беше категоричен, че България се е доказала като подготвена да застане начело на Съвета на Европа и посещението му в София само е затвърдило тази негова позиция.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

"Радвам се, че българското председателство е така добре подготвено за тези 6 месеца. Това установих миналата седмица. За българите, за всички нас, основната ни задача е да финализираме работата си по нашите приоритети. Трябва да решим в кои области искаме да харчим повече и затова първо трябва да фиксираме бюджетни тавани и след това да определим приоритетите си", заяви той.

Юнкер похвали страната ни за усилията, които е положила в своя европейски път досега, за икономическата си дисциплина и за ролята си на медиатор. Той все пак повтори, че все още не сме готови за еврозоната, тъй като пред нас има още много работа, особено изкореняването на корупцията.

"България неведнъж е доказвала, че може да допринесе за общоевропейските компромиси и изграждането на мостове. България е предопределена за подобна роля. България добре познава региона на Западните Балкани. Винаги давам за пример България, която е постигнала изключителни успехи, най-вече в икономиката си. Тя се справи отлично и с бюджетния си дълг, за разлика от немалко страни от еврозоната. Номиналното сближаване е нещо добро, но трябва да се направи още много и за реалното сближаване, най-вече борбата с корупцията", заяви Юнкер.

Според него България може да е вдъхновение за Западните Балкани и затова те с право са сред приоритетите на българското председателство.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

"В София ще приключи обиколката ми на балканските страни. Искам на място да се запозная с очакванията на отделните страни от региона и да им отправя посланието, че присъединяването към ЕС не е нещо естествено, то се извоюва. Също така всички конфликти между страните трябва да се уредят още преди присъединяването. Страните от Западните Балкони заслужават реална европейска перспектива. Присъединяването им към ЕС няма да се състои в този мандат на ЕП и ЕК, но крайната цел е присъединяването им към Съюза. За целта в региона трябва да бъдат направени съответните реформи. Имаме общи проекти със страните от региона, особено върховенството на закона, което е в основата на ЕС. Единствено държавите, спазващи принципите на правовата държава, могат да се присъединят към ЕС", допълни той.

Юнкер засегна казуса за кризата в отношенията на ЕС с Полша като беше категоричен, че Съюзът с води война със своята страна-членка. Той призова България да се включи в диалога прагматично, но и решително.

"Намираме се в конструктивен диалог с полското правителство. Не водим война с Полша, водим спор. Задействането на процедурата не е само по себе си санкция. Предвиждат се предупредителни мерки и не бива да се разпространяват твърдения, че сме готови да санкционираме Полша, не това е предвидено. Призовавам българското правителство да е участва в този процес и да прояви конструктивност, но и решимост", заяви той.

По въпроса за излизането на Великобритания от ЕС Юнкер коментира, че страната, стига да иска, може да остане в ЕС, но дори да напусне, вратите на Съюза остават отворени за нея.

"За Brexit няма да има печеливша страна - и двете страни ще са губещи. Продължавам да смятам, че излизането на Великобритания от ЕС е катастрофа, поражение, което трябва да признаем, че претърпяхме. Но има по-дълбоки причини за това - британците никога не се почувстваха част от ЕС и ние също не направихме нищо, за да се почувстват добре. Ако британското правителство е готово на някаква алтернатива на Brexit, ние сме насреща. Но в Лондон реагираха раздразнено на това наше предложение. Но дори Великобритания да излезе от ЕС, след това тя отново може да се присъедини към Съюза", заяви той.

"Уверен съм, че българското председателство ще си свърши добре работата, Бойко Борисов е доказал, че е европейски демократ и може да действа много убедително. Нещата не зависят от големината на една държава, а от проявената воля, а Бойко Борисов и българското правителство действително проявяват воля", завърши Юнкер.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес