Уличените в конфликт на интереси няма да могат да заемат публична длъжност за 1 година

20 декември 2017, 14:17 часа • 1548 | прочитания

Лица на публична длъжност няма да могат да заемат подобен пост в продължение на 1 година, ако бъдат уличени в конфликт на интереси. Срокът започва да тече влизането в сила на решението.

Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка

Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)

Това решиха депутатите с приети на второ четене текстове от Антикорупционния закон.

Подалите сигнал за корупция или за конфликт на интереси за лице на висша публична длъжност няма да носят отговорност и да търпят неблагоприятни последици.

Депутатите решиха самоличността на подалите сигнали да не се разкрива, а в особени случаи да може да се потърси съдействие на МВР за допълнителни мерки за защитата им. Ако лицето, подало сигнал, е уволнено или преследвано, има право на обезщетение.

Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)

Още: Пеевски крепи кабинета "Желязков" и при вота на недоверие. Кой как гласува? (ВИДЕО)

Производството за установяване на конфликт на интереси ще се образува в срок до 6 месеца от откриването на нарушението, но не по-късно от 3 години от извършването му.

Органът за борба с корупцията ще може да внася искове за отнемане на незаконно придобитото имущество, реши още НС.

Съгласно приетия текст органът може да приеме решение за внасяне в съда на искане за обезпечаване на бъдещ иск за отнемане на имуществото, когато от проверка са събрани достатъчно данни, от които може да се направи обосновано предположение, че имуществото е незаконно придобито.

Антикорупционният орган образува производство за отнемане на незаконно придобито имущество, когато може да се направи обосновано предположение, че дадено имущество е незаконно придобито. Обосновано предположение е налице, когато след проверка се установи значително несъответствие в имуществото на проверяваното лице, предаде Фокус.

Още: Да замениш "Да, България" с "Величие": Изненадващ трансфер на емблематично лице (СНИМКИ)

Още: Пеевски е загрижен за Доган (ВИДЕО)

Също така антикорупционният орган ще може да прави искания за използване на специални разузнавателни средства (СРС) в оперативно-издирвателната си дейност.

Искането за използване на специалните разузнавателни средства ще може да бъде правено съгласно изискванията на Закона за СРС.

Съгласно приетите текстове оперативно-издирвателната дейност на антикорупционния орган има за цел превенция, предотвратяване, разкриване и противодействие на нарушения, свързани с прояви на корупция или бездействия, които разкриват прояви на корупция и предоставянето им на съответните органи на съдебната власт, както и на разследващите органи. Дейността включва още изготвяне и съхранение на веществени доказателствени средства и предоставянето им на съответните органи на съдебната власт, както и установяването на незаконно придобитото имущество. Оперативно-издирвателната дейност ще се извършва чрез справки по информационните фондове на лица, заемащи висша публична длъжност, идентифициране на лица и обекти, оперативна проверка на събираните данни и тяхното документиране, както и извършване на насрещни проверки по документи и вземане на обяснения от граждани.

Съгласно приетия текст оперативно-издирвателната дейност завършва с доклад за извършените дейности за противодействие на корупцията и на базата на събраните анализирани и проверени сведения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес