"Зелено движение", което в средата на април напусна коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България", подкрепи ветото на президента Румен Радев върху текстове на Закона за инвестициите.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Радев се намеси: Вето върху текстове на Закона за инвестициите
Част от този закон е да се продават без търгове активи на държавните горски предприятия - те да могат да се превърнат в дружества с право на фалит, което е по предложение на финансовия министър Асен Василев. Основният аргумент на Радев - текстовете, срещу които той е против, застрашават конституционно гарантираното право на българските граждани на здравословна околна среда. В сегашния си вид законът би довел до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти, твърди президентът.
Той налага вето седмица след изпратения му от съпредседателя на “Зелено движение” Тома Белев призив да блокира поправките, направени от парламента.
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Аргументите на "Зелено движение"
"Мотивите в президентското вето са изключително силни и отразяват напълно представените в гражданските писма и петиции аргументи срещу приетите преди малко повече от седмица от ГЕРБ, ДПС и ИТН незаконни поправки в ЗНИ, с които бяха променени и още три други закона - Закона за опазване на околната среда (ЗООС), Закона за устройство на територията (ЗУТ) и Закона за енергия от възобновяеми източници (ЗЕВИ)", пишат от "Зелено движение".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Поправките бяха прокарани чрез невиждано бързо изменение (и "незаконно" според "Зелено движение") между първо и второ четене на Закона за насърчаване на инвестициите, без да бъдат обсъдени в ресорните комисии в парламента и с ресорните министерства. Нямаше и обществено обсъждане. Бе проведено и извънредно заседание в късната петъчна вечер на 19 април, като текстовете бяха приети само с 96 гласа "за".
Още: Владислав Панев остава в ПП-ДБ, за да няма разделение в коалицията
"С тези промени се осигуряваше т. нар. “бърза писта” за най-опасните за хората и природата и с най-голям корупционен риск инвестиционни проекти в държавата (вкл. магистрали, АЕЦ, ТЕЦ, заводи и депа за отпадъци, кариери, газопроводи и т.н.). Това става обаче не чрез увеличаване капацитета на държавните институции за вземане на бързи и законосъобразни решения, а чрез елиминиране на екологичните и устройствени процедури по ЗООС и ЗУТ, както и чрез незаконна държавна помощ за инвеститорите", мотивират се от "Зелено движение".
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
По думите им - вероятно скритата цел е по-бързото и безпроблемното усвояване на бюджетните и европейските средства за тези проекти от приближени на партиите фирми.
Снимка: БГНЕС
Призив за протест
"Сега единственият риск спорните поправки в ЗНИ да бъдат прегласувани, е, ако законът бъде включен за ново обсъждане в утрешното или в друго извънредно заседание на това НС до закриването му след изборите. Ако това се случи, вероятно отново ще има спонтанен граждански протест, много по-масов от предишния", добавят от движението.
Дори и при връщане на текста в зала, ветото е сериозен удар срещу внесените през задната врата поправки в ЗНИ на ГЕРБ и ДПС, защото съгласно чл. 101, ал. 2 от Конституцията върнатият за прегласуване закон може да бъде приет повторно само с мнозинство от поне 121 гласа. Тъй като ГЕРБ, ДПС и ИТН имат само 116 депутати, това означава, че ако ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и независимите депутати единодушно подкрепят президентското вето, поправките ще отпаднат напълно.
"Единственият законосъобразен начин ЗНИ, ЗООС, ЗУТ и ЗЕВИ да бъдат променени, е чрез внасянето на въпросните депутатски предложения по регламентирания в Правилника на НС ред – чрез отделен законопроект, който да бъде подложен като всички други законопроекти на обществено обсъждане, съгласуване с институциите, разглеждане от компетентните комисии в НС, както и чрез гласуване на първо и второ четене.
С връщането на ЗНИ за ново обсъждане и прегласуване се избягва риска от нова наказателна процедура от страна на Европейската комисия за нарушаване на редица регламенти и директиви, както и от спиране на европейското финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост за всички национални проекти, които незаконните промени засягат", завършва позицията на "Зелено движение".
Още: Защо “Зелено движение“ напусна ПП-ДБ: Борислав Сандов в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Още едно сдружение подкрепи ветото
Коалиция “За да остане природа в България” също приветства ветото на президента върху промените в Закона за насърчаване на инвестициите.