Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тревожен сигнал: Експерти отчитат, че Конституционния съд не отчита определени секции за преброяването

10 декември 2024, 10:03 часа • 617 прочитания

Конституционният съд възприема един частичен подход при назначаване на експертизата.

Това е основното притеснение на Обществения съвет към ЦИК, които изпратиха отворено писмо във връзка с определението на КС по повод исканията за касиране на изборите.

Пред БНР Цветелина Пенева от Съвета посочи, че 1777 секции подлежат на повторно преброяване на действителните гласове. По думите ѝ обаче тези секции далеч не са всичките, които отговарят на зададения критерий.

Още: "Грубо действие на западняците от страх": Нервна реакция от Русия след анулирането на вота в Румъния

"Има още 687 секции, които незнайно защо са изпуснати", отбеляза тя. Според нея причината за това не е умишлена, а по скоро техническа: "КС много трудно може сам да направи анализ на флаш паметите и на данните от секционните протоколи. Най-вероятно са се възползвали от експерти и там някъде е станала грешката".

Гледат се данните от флаш паметите и секционните протоколи за разминаване с 2 и повече гласа, коментира Цветелина Пенева и обясни къде според тях стават грешките. "Формира се доста голям масив от база данни, който ще остане неанализиран и неизучен. А предмет на експертизата ще бъдат малки несъответствия, които могат да се дължат на недобре отпечатани бюлетини например".

Общественият съвет настоява за включване на всички секции, отговарящи на критерия за разминаване с 2 или повече гласа в обхвата на експертизата. По думите ѝ това е въпрос на много бързо решение. Според нея критерият трябва да бъде спазен, защото в противен случай би се появило изкривяване на експертизата, а степента на достоверност би била много по-малка.

Още: Експерти: Конституционният съд като горна камара на парламента и ВСС на повикване (СНИМКИ)

Там, където има твърдения за несъответствия, грешки, може и за умишлени действия, трябва да се погледнат и видеозаписите, смята Пенева. И още: "Настояваме да има възможност наблюдатели да бъдат допуснати, за да могат да проследят работата на експертите".

"Настояваме за обективен критерий за установяване на резултата, който да бъде машинното отчитане - там, където няма намеса на човешка ръка. Човешката ръка от една страна е предпоставка за грешки, а от друга – за умишлени действия", коментира тя и напомни основната им препоръка – да се върне машинното отчитане на гласовете.

Ако има ново служебно правителство – няма да е момент за промени в Изборния кодекс, изказа мнението си Цветелина Пенева. Според нея такива промени могат да се случат при редовно правителство. Всяка промяна обаче трябва да е внимателна, за да не станат по-големи проблеми, предупреди още тя.

Още: 18 вещи лица ще броят наново бюлетините от 1777 секции, сред тях е и бивш шеф на ЦИК

"Определенията на КС, с които бяха допуснати и петте искания за касиране на предсрочните парламентарни избори, бяха обединени в едно общо конституционно дело. Съгласно процедурата, заинтересованите страни, които са конституирани като такива в определението, имат право в 14-дневен срок да дадат своите бележки във връзка с определението. Тъй като Общественият съвет не е заинтересована страна, няма как да внесем становище, нито бележки. Решихме да изберем формата отворено писмо, за да може да осведомим обществото за нашите притеснения, а също и да дадем възможност на вносителите на исканията да се възползват от този срок и ако считат, че това, което сме написали е полезно, именно те да сезират официално Конституционния съд с тези въпроси", обясни причините за отвореното писмо Цветелина Пенева. По думите ѝ до момента единственият, внесъл свое становище, е ЦИК, както и един от жалбоподателите, но само с отразяване на технически проблеми.

А тук може да прочетете какво ще стане, ако се появят липсващите гласове за "Величие"?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес