"Продължаваме промяната" успява да възстанови част от подкрепата си, като през юли 21,4% от гласуващите заявяват, че биха дали своя глас за формацията на Кирил Петков и Асен Василев. През май подкрепата за ПП се беше свила до 17,5% от гласуващите.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Това показват данните от проучване на „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо основните институции и партии. Изследването е реализирано в периода между 5 и 12 юли тази година чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1005 души на възраст над 18 години.
Въпреки това възстановяване ПП не успява да си върне първата позиция, която се заема от ГЕРБ, като през юли партията на Бойко Борисов се ползва с доверието на 23,6% от гласуващите.
Няма сериозно раздвижвания сред привържениците на ДПС, които получават 10,7%, БСП - 9,8%, "Възраждане" - 9,6% и "Демократична България - 6,9%.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Последното проучване на "Тренд" отчита ерозия в подкрепата към новата формация на Стефан Янев "Български възход", която през този месец набира 5,7% от гласуващите - с близо 2% под началната ѝ позиция от 7,6% през месец май.
Големият губещ от последните събития изглежда е "Има такъв народ", който отбелязва спад и остава на 3,8% от гласуващите, което застрашава възможностите му за парламентарно представителство при нови избори. "Изправи се, България" и ВМРО остават с подкрепа от съответно 1,6% и 1,1% от гласуващите.
Кабинетът на Кирил Петков завършва своя мандат с 22% положителна оценка за неговата работа и 70%, които го оценяват отрицателно, като няма съществена промяна в рамките на последните три месеца, докато оценката за работата на парламента е в продължаваща тенденция на влошаване на стойностите, като през този месец положителните оценки са 14%, а отрицателните 77%.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Оценката за работата на президента също бележи тренд на спад, като през май месец 50% са дали положителна оценка, през юни 45%, а през юли са вече 43%. 41% пък са тези, които този месец дават отрицателна оценка за работата на държавния глава.
45% от анкетираните от агенция "Тренд" очакват влошаване на икономическото положение в страната за следващата една година, докато едва 15% залагат на подобрение, докато 37% са на мнение, че стандартът им ще се влоши в следващата една година, а само 17% смятат, че ще се подобри.
Подобни високи стойности и на двата индикатора бяха отчетени преди около две години – в началото на Covid пандемията, посочват от агенция "Тренд".
ОЩЕ: „Тренд“: 8 партии в парламента при нови избори, формацията на Стефан Янев е шеста политическа сила