"Настоящият адрес на г-н Асен Василев е извън страната, а това означава, че той няма избирателни права за местни избори."
Още: С думи на Рузвелт и важен призив към министрите: Желязков отбеляза 100 дни на кабинета
Това коментира на брифинг говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева. Припомняме, че по-рано днес финансовият министър, който е родом от Хасково, не е успял да упражни правото си на глас, тъй като е заличен от избирателния списък. Причината е принципът за уседналост, който при него липсва - оказа се, че по адресна регистрация той не е регистриран в Хасково. Василев има незаличен настоящ адрес от 2000 г. в САЩ и попадна в забранителния списък.
"Не успях да гласувам. Получих мотивиран отказ, за да ми се издаде разрешение за гласуване", каза пред журналисти Василев и подчерта, че общината няма достатъчно доказателства, че последните шест месеца е бил на територията на България.
Още: ЦИК: На няколко места свършиха бюлетините за гласуване
Още: Нула приети закони, а промените в Конституцията - една голяма лъжа: Юридически барометър
Още: Тошко Йорданов: Това, което прави опозицията, издава безсилие
"Община Хасково не може да установи, че последните шест месеца аз съм бил на територията на страната, а не съм живял в чужбина. Мисля, че това е меко казано абсурдно, още повече че им дадохме документи, свързани с избирането ми като народен представител от ЦИК, което автоматично означава, че живея в страната, след това свързано и с назначаването ми като министър на финансите. Не знам колко по-оригинални документи им трябват от Държавен вестник", коментира Асен Василев.
Диагноза за Хасково?
Според него казусът не е, че не може да гласува, а че общината в Хасково в продължение на шест часа се е опитала да установи дали народен представител, избран от Хасково, и министър на финансите е живял през последните 6 месеца на територията на страната. По думите му това е присъда за града, който последните няколко мандата се управлява по безобразен начин.
Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано
Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет
Още: ЦИК подмина молба за интервю с шефа на фирмата доставчик на машините за гласуване (СНИМКИ)
Принципът на уседналост важи само за местни избори. Според него шест месеца преди вота избирателят трябва да е живял на територията на България, което се удостоверява с адресна регистрация.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
"Няма как да гласува, защото към 28-ми април 2023 г. всеки български гражданин с избирателни права трябва да е имал регистриран настоящ или постоянен адрес на територията на страната. Много българи се обаждат, които имат регистриран настоящ адрес извън страната, прибрали са се преди известно време, но не са положили усилия да променят регистрацията си по настоящ адрес, и не фигурират в избирателните списъци", коментира още от своя страна Росица Матева от ЦИК.
Още: "Поредица от много съвпадения": Пълна хронология на един безпрецедентен изборен хаос