Народното събрание при предложението на "Продължаваме промяната - Демократична България" за създаване на временна комисия по исканията на главния прокурор Иван Гешев за снемане депутатските имунитети на Бойко Борисов (ГЕРБ), Даниел Александров (ГЕРБ) и Кирил Петков (ПП-ДБ).
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
По време на дебатите от ДПС припомниха, че в парламента е постъпило и още едно искане на имунитет на депутат – на Димитър Аврамов от движението, и предложиха да се включи в обхвата на комисията.
Временната комисия се създава със задача да проучи дали са налице достатъчно данни за извършени престъпления от общ характер по исканията на главния прокурор. Според решението тя ще работи до 18 юли тази година.
Депутатите обаче не успяха да стигнат до решение кой да е председател на комисията. Нейни членове ще са Десислава Атанасова и Рая Назарян от ГЕРБ, Димитър Найденов и Никола Минчев от ПП-ДБ, Петър Петров и Николай Дренчев от "Възраждане", Хамид Хамид и Гюнер Ахмед от ДПС. БСП и "Има такъв народ" отказаха да излъчат свои представители с аргумента, че комисията е "пералня".
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Припомняме, че имунитетът на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов бе поискан заради досъдебното производство, известно като "Барселонагейт", по което се казва, че са събрани доказателства за пране на пари. Искането за наследника му Кирил Петков е по досъдебно производство за декларацията му за гражданство, преди да стане министър през 2021 г. И двамата обявиха, че няма да свалят сами защитата си - Борисов с аргумент, че това не бива да се прави, докато парламентът извършва съдебна реформа, а Петков със заявката, че въпросът трябва да бъде разглеждан на комисия в Народното събрание, пред която да бъдат представени всички факти и доказателства. Даниел Александров пък отказа с мотива, че вижда лична атака заради развода си.
Дебатът
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
В началото на дебатите Мирослав Иванов от ПП-ДБ заяви, че коалицията няма да предложи председател на комисията, за да не бъдат обвинявани, че по един или друг начин ще влияят на нейната работа
"Нито политическата класа следва да става заложник на държавното обвинение, нито обратно, но справедливостта обаче трябва да бъде основана на ред, правила и тяхното спазване", каза той.
"Не става въпрос за никакви "чадъри", а за спазване на парламентарната практика", добави Иванов. Той коментира, че комисията вероятно ще приключи работа по-рано от крайния срок – 18 юли.
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
"Как може НС да преценява дали има достатъчно данни, че един бивш премиер в едно досъдебно производство е обвинен за пране на пари", попита независимият депутат Радостин Василев. По думите му парламентът няма такава власт.
Според Тошко Йорданов от "Има такъв народ" тази комисия е унизителна за българския парламент. "Има много символ в това, че "Миро чете мотивите да пази Киро", смята той.
По думите му с искането си за комисия Бойко Борисов и Кирил Петков са доказали, че "не са мъже". Йорданов припомни, че именно Кирил Петков е бил човекът, който е свидетелствал пред Бойко Рашков срещу Борисов въз основа на данни от Google.
Кирил Петков заяви, че ще даде своя имунитет "доброволно, преди 18 юли, преди комисията да даде своето становище. Каква е разликата между даването на имунитета днес и на 18 юли - че прокуратурата е възобновила производство, което самата прокуратура спря преди година и половина. Какви нови факти прокуратурата видя? Искаме ли ние като народни представители да оставим прокуратурата да действа абсолютно на тъмно като политическа бухалка или искаме да видим тяхното становище ясно".