„Да вкараш политиците след изборите в подобен формат е като допълнително обучение след матура, което аз го намирам като добра идея“. Такова сравнение направи вицепремиерът Томислав Дончев на онлайн кръгла маса на тема „Бъдещата история на България“.
В учебника по бъдеща история влизат теми като енергетика, зелена икономика, екология, биоразнообразие, земеделие и образование. На неговите страници България се превръща в зелен дигитален лидер, държава с иновативен бизнес, чист въздух и защитена природа. В нея всеки е свободен да развие потенциала си и да живее щастлив и перспективен живот.
Той се надява следващите 10 години България да е минала качествена граница в развитието си, да е миналата най-трудната част с най-тежките предизвикателства на зеления преход, да е успяла да редуцира рисковете като икономика и като общество да имаме енергии, които позволят обществото и групите в него да се катализират в посока на креативни и съзидателни цели.
По думите на Дончев ¼ от публичния ресурс ще бъде инвестиран до 2030 г. Дори и в режим на максимално инвестиране на публичните средства, те ще имат силен ефект, но трябва да се водят разговори как посредством инструментите, с които разполагаме да събудим такава икономика, която да следва амбициозни цели, посочи Дончев. Според него всичко това нямало как да се случи само с публично финансиране.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Петър Кънев от БСП заяви, че е доста рисковано да се води дебат за учебника по Бъдеща история, защото не е ясно дали ще има правителство, което да се занимава с този проблем. При един служебен кабинет, към който вървим с много бързи стъпки според Кънев, трябва да се занимава именно с бъдещето развитие на България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Станислав Анастасов от ДПС отбеляза, че от партията виждат само възможности във всичко, което се предлага, но от нас зависи да отключим човешкия потенциал, който има в България. Няма да се спирам върху това, което е свършило отиващото си правителство, но е важното да положим едни основи, да видим как можем да използваме възможностите, които ни се предоставят, да направим децентрализация и да включим гражданите, категоричен бе Анастасов.
Борислав Сандов от „Демократична България“ посочи, че вижда бъдещето на България занапред различно. Видно е, че този оптимизъм и тази емоция, която се влага в създаването на учебник по Бъдеща история, не среща този ентусиазъм в партиите, които през последните 10 години не успяха да придвижат България към европейските политики на зелена икономика, изтъкна Сандов, който и сега не вижда старание на партиите да придвижат страната напред.
Той изтъкна, че България в момента се намира в трансформация на обществото и на държавата. Време е държавата да бъде един пример, настоя Сандов и допълни, че има огромни предизвикателства и огромен потенциал. В първите дни на новото Народно събрание от Демократична България ще искат ревизия на Националния план за възстановяване и устойчивост с мотив, че вътре в самия план има сбъркани мерки.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Прочетете още по темата: Томислав Дончев: Четири основни стълба включва спасителният план (ВИДЕО)
Планът за възстановяване от коронакризата - със сладки обещания за здравеопазването