Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

The Guardian: Изборът на Радев ще създаде условия за политическа нестабилност в България

13 ноември 2016, 18:30 часа • 1763 прочитания

Изборите в България и Молдова биха могат да разширят влиянието на Москва в Източна Европа, което би могло да бъде потенциално нов удар за Европейския съюз.

Така британският вестник The Guardian започва свой материал, посветен на президентските избори в България и Молдова.

„България се очаква да избере приятелски настроения към Русия бивш военновъздушен командир за президент по време на балотаж, създавайки условия за месеци на политическа несигурност в държавата членка на ЕС“, посочва изданието.

Според вестника антиимигрантското промосковско послание на Румен Радев докосва българите, които са загубили вяра в членството на страната в ЕС.

Цитирани са и скорошни социологически проучвания, според които 53-годишният Радев има 10-процентна преднина пред Цачева.

“Радев се възползва от недоволството от дясноцентристкото правителство на премиера Бойко Борисов заради усетения му неуспех да направи значителен прогрес по отношение на изкореняването на корупцията, както и бавните реформи в публичния сектор“, пише вестникът, припомняйки обещанието на Борисов да подаде оставка, ако Радев спечели изборите. Това би могло да върне страната към политическа нестабилност и да доведе до предсрочни избори най-вероятно през пролетта, които от своя страна биха могли допълнително да забавят реформите в страната и да изплашат инвеститорите.

Изданието припомня също, че макар и Радев да не е призовавал страната да остави своите западни съюзници, той подкрепя прекратяването на европейските санкции срещу Русия, посочвайки, че България трябва да е прагматична в своя подход спрямо каквито и да е било нарушения на международното законодателство от страна на Москва при анексирането на Крим.

„Хората се притесняват за това какъв всъщност е неговият дневен ред, тъй като той изпраща противоречиви послания. Радев е по-мек спрямо Русия, поне отчасти, за да отговори на русофилските настроения сред част от електората, но въпреки това смятам, че той е 100% про-НАТО“, споделя анонимен западен дипломат пред Ройтерс, цитиран от „Гардиън“.

Макар очакванията за относително здравословен икономически растеж за страната в рамките на 3,1% - 3,3% тази година, България остава най-бедната европейска страна със средна месечна заплата от приблизително 470 евро.

„На неконтролираната корупция в държавната администрация се гледа като на основен фактор за забавянето на прогреса на малката черноморска държава по отношение на наваксването спрямо нейните по-богати европейски събратя“, се посочва още в анализ на изданието, цитиран от БГНЕС.

Actualno.com припомня, че по-рано в материал на авторитетната агенция France Presse също бе коментиран евентуалният развой на събитията към предсрочни парламентарни избори.

Ако Цачева загуби, Борисов може да обяви оставката си в неделя вечер. Предсрочни избори може да поставят България в подновени размирици. Преди преизбирането на Борисов страната премина през дълъг период на разместване на пластовете, включващ масови протести и низ от избори, отбелязва още AFP.

Въпреки обещаните реформи корупцията и бедността остават широко разпространени, докато общественият гняв също нараства заради хилядите мигранти, които в момента са блокирани в България. Популярността на Борисов е намаляла и проучвания на общественото мнение показват, че неговата партия ГЕРБ няма да успее да спечели абсолютно мнозинство в предсрочни избори. И изглежда, че Борисов е изчислил преценил погрешно с номинацията на Цачева, казват анализатори.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес