Енергийният министър Теменужка Петкова подава оставка. Това съобщи репортер на Actualno.com директно от парламента.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Причината за решението на Петкова е сделката за продажбата на българския бизнес за ЧЕЗ. "Понеже не искам по никакъв повод да се коментират някакви отношения, да има поводи за съмнения за сделката и да се намесва името на премиера - аз се чух с него и обявих, че в такава една ситуация, като се появи информация за някакви проблеми или влияния, въздействия, достойната постъпка е човек да си подаде оставката. Разговарях с него и депозирах своята оставка, той ще реши дали да я приеме", заяви тя.
"Още миналата година имаше въпроси (бел. ред. - дали Петкова е кума на собственичката на купувача на ЧЕЗ), когато се завъртя, че фирма с тази дама участва в процедурата. Аз тогава казах, че тези хора (бел. ред. - Гинка Върбакова и Славчо Върбаков) ги познавам от 20 години, но не съм им кума", добави енергийният министър.
Предистория
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Припомняме, че официалното съобщение за одобрената продажба на българския бизнес на ЧЕЗ стана факт вчера, 22 февруари. Като купувач беше посочена българската компания "Инерком България" ЕАД. Справка в Търговския регистър показва, че "Инерком България" ЕАД има уставен капитал от 50 000 лева. Фирмата е основана през септември, 2017 година т.е. няма дори половин година, откакто съществува. В борда на директорите личат имената на Гинка Върбакова и Малина Върбакова, като Гинка Върбакова се води и представител на компанията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Според "Капитал" Петкова е кума на Гинка Върбакова и съпруга ѝ Славчо. Върбакова е едноличен собственик и на фирма "Инерком" ЕООД, която е създадена през 2016 година и има уставен капитал от 2016 година. Тази компания е едноличен собственик на "Инерком Груп" ЕАД, като "24 часа" твърди, че там акционер е бил фондът "Патрониус 3", където дял има бившият министър на околната среда на Чехия Павел Дробил. Дробил беше принуден да подаде оставка като министър през 2010 година след страхотен скандал заради опит да прикрие корупционни практики. Фондът обаче се оттеглил в средата на миналата година.
Бъдещето на сделката
По думите на Петкова, ЧЕЗ не са искали позицията на бългаската държава относно продажбата на българските си активи. Процедурата е проведена по чешкото законодателство, стана ясно от изказването на Петкова. Тя подчерта, че тепърва българските регулаторни органи (КЗК, КФН и КЕВР) ще се произнесат по отношение на сделката и че няма значение, че Чехия като държава е избрала даден купувач (бел. ред. - ЧЕЗ е чешка държавна компания). И добави, че ДАНС също ще извършат проверка на сделката.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
Дали държавата е по-добър стопанин и трябва да купува частни търговски дружества? Моят отговор е – не. Така финансовият министър Владислав Горанов коментира сделката за българския бизнес на ЧЕЗ.
Според него тежката дума тук е на КЕВР и КЗК. "Мен няма причина да ме притеснява, защото ако има работещи институции, е без значение кое на кого е", добави финансовият министър.