Русия е удължила до края на месец август временната предупредителна зона в Черно море поради провеждане на военни учения. Това включва части от изключителната икономическа зона на България, като удължаването е второ подред. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев пред Нова ТВ.
"За последните 48 часа има над 100 кораба, движещи се от юг на север през икономическата зона на България, като някои минават и през териториалните ни води. Русия, без да има някакви решения на международни органи, сама налага агресивен режим в Черно море и се опитва да наложи своята воля", заяви той.
Военният министър: Черно море стана приоритет на НАТО
Може ли да има стрелба и по български кораби?
На въпрос дали Москва може да стреля и по български кораб в Черно море, както стори с турския "Сукру Окан", Тагарев каза, че не можем да изключим този вариант. "Руски военни кораби извършват определени действия там (в Черно море - бел. ред.), те не са пряко забранени, но има режими, които трябва да се следват, за да действат по този начин. Те не се съобразяват", добави министърът.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Тагарев не изключи възможност за бъдещо плаване на украински търговски кораби през териториалните води на НАТО - т.е. на Румъния и България. "Няма ограничения да не се минава през териториални води. Мисля, че е по-сигурно, макар и да се прави известно отклонение от директния маршрут", каза той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
"Опитът на Русия да наложи блокада на износа на украинско зърно, на хората им изглежда, че няма пряко влияние върху нас, но има. Ако се стигне до глад на в Африка, ще има мигрантски натиск и вдигане на цените на храни. Ние наистина имаме интерес да бъде урегулиран въпросът. Русия отказва да продължи зърнената сделка", посочи Тагарев.
Още: Демонстрация: 11 руски и китайски военни кораба близо до бреговете на Япония, Токио бие тревога
Попитан дали НАТО може да реши да ескортира кораби от украинските пристанища чрез бойни самолети или военни кораби, той отвърна, че това са опции, които изискват детайлен анализ, международна координация и взаимни решения. "Не можем да вземем сами такива решения. Това е най-тежкият случай. Опитваме да не предизвикаме ескалация от наша страна, защото не ни трябва такава ситуация. В първите месеци на войната имаше предложения НАТО да установи зона, забранена за полети, но можеше да доведе до ескалация и НАТО не го направи. Сега въпросът е подобен", добави министърът.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: На лов за тайни руски кораби от брега на Босфора
Война в Черно море?
"Изобщо, това е въпрос от първия ден на пълномащабната агресия. Не можем да изключим такъв вариант. Наше водещо съображение е да не отиваме към ескалация. Зависи и от действията на Русия, тя провокира НАТО постоянно. До края на месеца е удължено това „учение“ и затварянето на зоната. Това е сериозна провокация към нашите възможности да се използват нашите суверенни зони, да осъществяваме суверенните си права", заяви Тагарев на въпрос възможна ли е война в Черно море.
НАТО няма да реши кога да свърши войната, само Украйна може да реши, каза Тагарев, цитирайки генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. "Формулата за мир на Зеленски посочва, че само когато Украйна установи контрол над своите територии, ще има край на войната", добави министърът.
Тагарев: Увеличаваме бюджета на ВМС заради ситуацията в Черно море