*** (КОРИГИРАНО) За пореден съмнителен случаи за проникване на руското разузнаване в институциите на ЕС се заговори в Брюксел. Любопитното в случая този път е замесването на български евродепутат в него. Дългогодишна бивша сътрудничка на "крайнодесен български евродепутат със сенчести руски връзки" е заподозряна, че осъществява комуникацията между руските спецслужби и служители на евроинституции. Това съобщи изданието EUobserver в публикация, посветена на шпионите в представителството на Русия в ЕС.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Оказа се обаче, че става въпрос за грешка - защото на 20.07.22 статията на EUObserver беше променена и вместо "български" евродепутатът стана "унгарски". Текстът е лесно разпознаваем, защото заподозряната сътрудничка преподавала йога, което беше коментирано от евродепутата Ангел Джамбазки.
ОЩЕ: "Сътрудничката шпионин" на български евродепутат се оказа медийна грешка
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
За дамата, чието име не се посочва в статията, се знае, че е сменила името си и дори кандидатства за стажове по програми на ЕС, както и в медии, базирани в Брюксел.
"Биографията ѝ включва специализации в Колежа на Европа в Брюж, където учат много от бъдещите служители на ЕС. И също така тя преподава йога в уютно предградие на Брюксел, в което живеят доста от персонала на евроинституциите. "Профилът ѝ показва, че тя може би е посредник на руските служби", пише EUobserver, цитирайки свой източник.
Ангел Джамбазки
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Върху кои евродепутати от България се заостри вниманието заради грешката?
В Европейския парламент страната ни има двама представители, които могат да се определят като "крайнодесни" по западните стандарти - Ангел Джамбазки (2014 и 2019 г.) и Андрей Слабаков (2019 г.).
Джамбазки разполага с 11 местни сътрудници - това се вижда при справка в сайта на ЕП. Има посочени още двама сътрудници като акредитирани такива.
Слабаков има 10, които също нямат публикувани биографии, но имената им може да се видят ТУК. И той разполага с още 3 акредитирани.
Всеки евродепутат разполага месечно с почти 27 хиляди евро, за да си наеме съветници и стажанти, за които не е задължително да са граждани на ЕС и не се проверяват нито от националните спецслужби, нито от сигурността на ЕС, пише EUobserver.
Андрей Слабаков
ОЩЕ: Джамбазки отрече да има нещо общо със сътрудничка, приближена на руските служби (ВИДЕО)
Как действат руските агенти?
Руските агенти не търсят информатори на официални срещи в централата на Европейската комисия, а на други места като спортни клубове, където човек да поиграе тенис и да си вземе сауна. Освен на срещи на професионално ниво дипломати от ЕС, НАТО, Белгия, Русия и др. се срещат по едни и същи барове, паркове и ресторанти, се посочва в изданието.
Говорител на службата на ЕС за външни отношения и сигурност обяснява, че:
"Всеки посетител с дипломатически статут трябва да бъде деклариран, регистриран и посрещнат на рецепцията. Не може безконтролно да влиза сам, да се разхожда свободно, а в сградите трябва да бъде придружаван от евродепутат или от служител от персонала му. Ако се появят без предварителна уговорка, не могат да продължат по-далеч от рецепцията".