Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сънародниците ни в РС Македония искат облекчени условия за получаване на българско гражданство

28 октомври 2021, 16:43 часа • 6150 прочитания

Очакваме да се облекчи даването на българско гражданство и да се решават проблемите, очакваме и по-голям интерес на медиите към нас, както и по-силно  влияние на неправителствените организации.

Това заявиха представители на няколко организации на българите в РС Македония на пресконференция в БТА.

Сред участниците в нея бяха представители на политическа партия Граждански демократичен съюз (ГДС), на сдруженията Културен център „Иван Михайлов“ - Битоля, „Трибуна“ - Прилеп, „Македонско българско приятелство“ - Скопие, „Коридор 8“- Скопие, „Интеракция“- Охрид и „Единство“ - Кочани.

Те изразиха задоволство от проведените в София срещи, на които са получили уверения, че тези срещи ще станат редовни. Срещите са били с всички политически лидери на парламентарни партии, както и на такива с вероятност да бъдат в следващия парламент, както и с президента Румен Радев.

"Дебългаризацията на Македония е в основата на поблема между Скопие и София и сме удовлетворени, че всички политически субекти в България разбраха и подкрепиха тази позиция", заяви лидерът на ГДС Петър Колев.

Той открои три основни проблема, които чакат решение. Първият е в мултиетническата държава РСМ да бъде законово и конституционно фиксирано наличието на българи и  правата им да бъдат гарантирани наравно с тези на останалите - албанци, турци, власи, роми, сърби, бошняци. Трябва да бъде изчистена историческата истина, ние сме нейни живи носители, каза още той.

Представителите на българските организации се надяват България да направи всичко възможно, за да бъде решен проблемът с езика на омразата. "Това е наше ежедневие, така живеем ние и нашите деца. Това рефлектира върху учебния процес и учебниците в Македония", посочи Петър Колев.  о думите му е необходима силна дипломатическа офанзива, както и ясна политика към българската общност в РС Македония.

"Едно е отношението между двете държави, а съвсем друго - отношението на българската държава към българите в РСМ", посочи Колев. Той очаква да бъде изпълнена със съдържание именно втората част и изрази задоволство, че този ангажимен е бил поет на всички проведени в София срещи. Подобни разговори според него трябва да бъдат проведени и с македонските власти, защото българската общност може да бъде много полезна за евроинтеграцията на РС Македония.

Владимир Перев, председател на Сдружение „Коридор 8“ е възхитен от приема, сърдечността и разбираемостта от партиите и обществените институции в страната. Той е разочарован от работата на смесената историческа комисия, която е обхваната от интереси на македонската държава. 

перев се надява българската държава да засили медийното си присъствие в РСМ. "Жалко е да се каже, че ние там нямаме нито една телевизия, само един портал - Tribuna.mk. По думите му всяка помощ би била полезна, включително финансова и сътрудничество по проекти.

Атанас Величков от Tribuna.mk потвърди, че са обект на езика на омразата, както и на хакерски атаки. "Заканите са всекидневие. Нападат ни хора, които нямат интерес от двете страни на границата да има приятелство", каза още той.

Представителите на българските организации в РСМ съобщиха, че след изборите отново ще се срещнат с българските държавни институции и с лидерите на политическите сили.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес