За първи път Европа има толкова масиран инструмент, пакет за икономическа подкрепа в тази тежка криза. Това заяви пред БНР лидерът на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев. Огромен е ресурсът на Европейския съюз от следващото поколение, както се нарича възстановителният пакет – близо 750 милиарда евро, изтъкна той.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
По думите на Станишев заедно с редовните фондове по многогодишната финансова рамка на Съюза, на България й предстои в следващите 7 години да усвои 30 милиарда евро, „какъвто ресурс не сме имали достъпен никога“. Председателят на Партията на европейските социалисти е на мнение, че страната ни по-скоро трябва да представи националния си план за възстановяване.
„Сега сме в много голям дефицит от време, затова трябва да се ускори максимално работата. Аз се надявам, че още преди формиране на следващото правителство, служебното може да внесе този план.“ Оптимистичният вариант е да имаме одобрен план наесен, но добре е това да бъде ранната есен, а не зимата, поясни Станишев. „Ако изпуснем шанса за модернизация на икономиката, това ще бъде много тежко като последици за България, защото ще затвърди България на дъното“, категоричен бе той.
Трябва да бъдем много рационални в изразходването на тези пари и това да не се превърне в обичайната българска процедура – „има едни пари, дайте да ги усвоим, пък как ще подействат на икономиката, не е особено важно“, категоричен е Станишев. След конференцията „Смелост за Европа“, която събра европейските социалисти в Берлин, председателят на ПЕС Сергей Станишев смята, че срещата е успяла да промени начина на мислене по ключови политики на европейско ниво. „Имаме основание да кажем, че това, което свършихме за последната година, е много сериозен напредък във възстановяването на социална Европа“, каза още лидерът на ПЕС.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Станишев сподели, че е имал притеснения дали в икономическата криза, последвала пандемията, Европа няма да сгреши в икономическия си отговор. „И се борихме изключително много да не се допусне повторение от политиката на 2008-2009-2010-а – на остеритет, на ограничаване на социални разходи, на публични разходи. Сега се постигна точно обратното“, допълни Станишев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия